| MiaLoren a întrebat:

La 16 / 17 ani ce loc de munca as putea găsi? Bineînțeles ca as lucra și pe timpul școlii. Recomandări ceva? Sau chiar din experiența? Dau funda

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dificil, mai ales in timp de pandemie cand nici macar cei calificati nu gasesc de munca, dapai un minor care are regim special si angajatorii se feresc sa plateasca anumite asigurari pentru ei.

| anonimg a răspuns:

Eu aș căuta anunțuri pe olx. Nu se omoară nimeni să angajeze oameni pe perioadă nedeterminată.

| zilog a răspuns:

Mergi si pe la service-uri auto, spune-le oamenilor respectivi ca iti e foame si ca ii rogi sa iti ofere posibilitatea să muncești pentru ați putea câștiga mâncarea de zi cu zi pentru ca să poți să îți continui școala.

Iar oamenii respectivi mai ales unde are si vopsitorie auto
o sa te primesca si o sa te pună să pregătești mașini pentru vopsit
o să îti dea să mănânci cu ei acolo
si dimineața tu te duci la scoala profesionala si de la ora 1 gata esti la ei la service până când inchid ei seara service-ul pe la ora 8 PM
si iti garantez eu că iti dau oameni ceva de mâncare acolo
iti dau si o bere
iti dau si bani nu multi dar dacă nu ești un sclifosit fandosit cu tifze si cu figuri
vei fi fericit de ei
macar 50 lei / zi sunt sigur că îti dau
si de 50 lei poti sa cumperi la pulpe de pui sa iti pui si in cap
in alta zi poti sa iti cumperi ulei chestii ce iti mai trebuie prin casa
asa ca in prima saptamana ti-aii umplut casa cu malai faina masline pulpe mici...
apoi poti sa incepi sa investesti si in tine sa iti faci dintii sa iti repari cariile sa iti cumperi si tu o camașa de blugi
niste pantaloni frumosi de blugi o geaca de blugi intreaga nu jerpelita
pentru ca oameni zdrente sunt pe toate drumurile
dar oameni ok imbracati frumos curati barberiti mai rar
asa ca femeile o sa inceapa sa se uite la tine
tu o sa inveti mai multe lucruri vei termina si scoala profesionala
si poate cei de la service o sa te angajeze acoo daca tu esti cinestit
vezi ca ei o sa te incerce sa nu furi ceva de pe la ei ca iti pierzi job-ul
o sa arunce bani pe jos să crezi că i-ai găsit si că nu sție nimeni de ei si sa nu ii bagi in buzinar ci sa ii bati intr-un cui pe perete intr-un loc foarte vizibil!
o sa pună clienti sa iti propună combinații să nu risti niciodata sa pierzi job-ul respectiv pentru inca 100 lei de la client
pentru că poate să fie pusi de catre angajatorul respectiv să te testeze.
Si dacă nu iti trebuie neapărat sa bei la masă cu ei poți să nu bei și să le spui direct prefer de banii care i-ati fi dat pentru mine să îmi cumpărați și mie o bere, prefer să cumpărați mai mult caizăr aici să fie mai mult să mâncăm cu totii.
Așa oamenii o să aprecieze si o să se gqndescă cât costa o bere 4 lei el nici nu fumeaza asa ca atunci când se vor duce să ia ceva de mâncare vor lua cu 2 cârnațî implus special pentru tine.
Si viata incepe să fie frumoasă atunci când ai măcar o masă pe zi asigurată.
Eu am trecut exact prin acestă situație apoi am făcut și liceu am făcut si facutate, dar să nu iti fie rusine ci să pui mâna pe muncă
si să nu te fofilezi niciodata
de munca
ci atunci când te pune să faci ceva să faci de cea mai bună calitate
chiar dacă ar merge să faci și la mișto doar să fie făcute
pentru că oamenii respectivi nu te vor da afara atunci când vor apărae roboti care vor face gratis ceea ce faci tu pe bani.

| codrinmaestruldumelor a răspuns:

In hypermarketuri gasesti 100%, in special cele mai mici gen mega shop&go. stiu multa lume care s-a angajat perioada asta si part time

| ddvsg a răspuns:

Stii sa lucrezi pe laptop?

| Binefratepa12 a răspuns:

Poti incerca intr-un fast food dintr-un mall din apropiere fiind minor iti poti alege sa nu lucrezi cu norma intreaga unde salariul nu va depasii de 600€. Daca esti fata si ai posibilitatea de inceput poti face un curs de gene/unghii daca te pricepi si ai talent iese mai mult de cat ti ai imaginat. Fiind in situatia asta cu pandemia nu este 100% sigur daca ti ai gasi intr-un bar sau o terasa fiind ca se poate inchide in orice moment din cauza restrictiilor. Sper ca te am ajutat