| Celdrept a întrebat:

La toate MoneyGram îți da când scoți euro 4.87 lei? Am unul în zona și îmi dă la 4.87 lei, vad că euro e 4.95-4.96 lei.
Acord funda

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu stiu daca toate din tara pot avea fix acelasi curs de schimb valutar, au un curs valutar de referinta BNR dupa care se iau si daca e ca la banca acesta se reactualizeaza de cateva ori pe zi
Este normal ca "pretul" sa difere de aceea vezi sintagme "we buy" si "we sell", din asta castiga ei practic din schimb si comision

| dullcat a răspuns:

+1 pentru revolut.

| relian a răspuns:

Nu este vorba de nici un comision ce spun unia pe aici, comisionu e deja luat, de la cel care a trimis bani, nu platesti tu comision nimanui din banii ce urmeaza sai primesti.

Doar ca banca sau de unde scoti tu bani, au un curs ceva mai slab decat alte case de astea de schimb valutar, aia e tot.

Deci nu la toate moneygram iti da cursul ala, conteaza in ce locatie se afla acel MoneyGram, cit este schimbul valutar la ei acolo.

De unde iei tu banii, este o banca, care lucreaza cu moneyGram, acea banca nu iti opreste tie absolut nimic, doar trebuie sa iti dea banii trimisi de expeditor.

Bnaca aia are un curs valutar afisat zilnic. Tu daca iei banii in euro, asta daca e posibil, atunci vei primi toti banii trimisi de expeditor.
Daca nu se da euro si doar lei, atunci ei iti for da lei, la cursul ce il au ei afisat.

Daca faci pe tine pentru 5-10 bani /euro, atunci cauta o alta banca, vezi ce curs valutar are si de e mai mare, te duci la aia si scoti acei bani.

Dar in general bancile au cursul ceva mai mic decat casele de schimb, alea ce spui tu ca da mai mult.

Dar trebuie sa te uiti la casele alea cand tu vinzi lor, nu cand cumperi de la ei.

Casele alea de schimb nu au moneygram, asa ca vrei nu vrei, tot la banca ajungi.
Scoate euro daca se poate si mergi apoi unde doresti.

| Celdrept explică:

Comision sau ce ăla de îți dă mai puțin decât e cursul euro?

| Hyperion7 a răspuns (pentru Celdrept):

Sa zicem că e un mic comision
De ce nu apelezi la cursul valutar in cadrul altei instituții?

| Celdrept explică (pentru Hyperion7):

La western îți dă cat trebuie dar am solicitat eu să îmi pune prin MoneyGram, gen credeam că îl mai prind deschis azi dar l-au închis mai devreme că e sărbătoare, la western erau deja închise majoritatea.
Pierd 6 -7 lei nu mai mult că nu mi s-a pus multi bani happy

| Hyperion7 a răspuns (pentru Celdrept):

E frustrant rău cu banii ăștia, de ce nu îți faci cont revolut și tu și cel care îți transferă?
Primești banii instant(sau mă rog) in orice valuta și e mai eficient, zic eu

| Celdrept explică (pentru Hyperion7):

O sa îmi fac cândva. Mersi de sugestie.