| anonim_4396 a întrebat:

Mă ajută cineva
O persoană a cumpărat de 78, 30 de bani merge la casă și îi dă casieriței 100 de lei casierița nu adună de la 30 de bani ci incepe cu hârtia cum face calculul dacă nu numără de la bănuți?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Incepe cu hartia(plastic) si ajunge si la banuti.

| Violleta2022 a răspuns:

Casa de marcat face toata operatia automat, trebuind doar sa bage suma primita de la tine, adica 100 lei din care scade suma cumpaarturilor 78.30, ramanad sa-ti dea un rest de 21.70 lei.
Cand iti da restul este logic sa inceapa cu suma mare, care se da in bani de hartie si apoi sa se ajunga la maruntis.
Nu-i nici o filozofie in procedura asta!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ii scrie pe casa cat trebuie sa dea rest

| Holiday a răspuns:

Casa ii arata cat trebuie sa dea restul. Si normal ca face suma respectiva incepand cu bancnotele/monezile de valoare mai mare.

| DianaDyi20 a răspuns (pentru Holiday):

De unde am cumpărat avea casă dar nu îi arăta și cât rest să dea, era veche acea casă

| Furnicuta000 a răspuns:

Cand esti casier si lucrezi cu o casa care nu iti spune ce rest sa dai, creierul tau se transforma intr-un calculator laughing
Si o sa stii instant cat sa dai rest. Rotunjesti prima data la 80, scoti 2 hartii de 10 si apoi te gandesti cat a mai ramas, adica 1 leu si 70 bani. Asa gandeste o vanzatoare

| ioana748 a răspuns:

În cap...important ca a dat rest corect.
happy

| norisorulpufos a răspuns:

Eu mereu am calculat asa.
Suma o rotujesti la 80.
Deci ii dai prima data hartiile, doua de 10.
Apoi mai dai un leu, sa ramana 79.
La urma dai si cei 70 de banuti.
Pupici.