| Roxicom a întrebat:

Ma confrunt cu urmatoarea problema:lucrez intr-un chiosc cu produse alimentare, am primit marfa si trebuie sa fac preturi dupa facturi adica sa adaug adausul comercial de 18% la pretul de la distribuitor cum fac?

Răspuns Câştigător
| PetreConstanta a răspuns:

O sa va raspund mai pe intelesul dvs Daca aveti un produs care costa 5 ron fara tva inmultiti 18% la 5 ron dupa care rezultatul il adunati cu cei 5 ron Nu uitati rezultatul este la 1 bucata Dupa ce ati adunat inmultiti cu 24% tva - ul si va da pretul de vanzare /bucata SUCCES

6 răspunsuri:
| nicole_2011 a răspuns:

Draga heineken de mai jos...tva este 24% ...si e cam complicat cum ati explicat voi. daca pe factura ceva costa 20 lei cu tot cu tva atunci faci 20x18 totul impartit la 100. si rezultatul obtinut il aduni cu 20.si ala e pretul tau

| roxana94 a răspuns:

Calculezi cu un calculator pretul distribuitorului+18% si obti pretul cu adaosul comercial

| KarmaPolice a răspuns:

Ai 18*A/100 +A, unde A este pretul produsului, adica, inumltesti pretul produsului(initial) cu 0.18 si-l aduni cu pretul initial.
Sau ca sa nu te mai complici astfel, inmultesti pretul pe care il ai initial cu 1.18 si acesta este pretul final

| Sperman a răspuns:

Din cate stiam TVA-ul pentru alimente este : 5.50 %
Pentru medicamente este 2.10 %
Iar TVA-ul normal este de 19.60 %, masini, case, electocasnice, informatica, etc...
Iar ca sa aplici TVA-ul pe un anumit produs trebuie sa-l calculezi.

Pretul + TVA, taxa = Pretul total.

Exemplu : O masina costa 10.000 $ din care trebuie sa-i aplici TVA-ul, atunci faci asa.
10.000 x 0.196 = 1960 $ TVA.
Ori poti sa mai faci asa : 10000 x 19.6 /(semnul impartit) 100 = 1960 $.

| Demoiselle a răspuns:

Pretul de depozit (adica cu cat il cumperi tu) + TVA (24%) = Pretul cu TVA
Pretul cu TVA + adaos comercial(18%) = Pretul de raft

| Roxicom explică:

Distribuitorul mi-a adus marfa insotita de factura, trebuie sa fac preturi la marfa primita cum fac? adaugand A.c de 18%?