| Anonimul151 a întrebat:

Se poate amplasa cumva o rulotă sau chiosc comercial cu mâncare tradițională sau produse alimentare într un loc turistic?

Exemplu : Vișeul de sus ( Maramureș ) - Mocănița ( locul unde se oprește și staționează un timp cu pasagerii )

Sau alt loc turistic de acest gen.

5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Poți sa o faci. Nu e mare lucru sa parchezi acolo.
Dar, ca să fie totul legal, pentru a vinde cred ca ai nevoie de autorizatie de la primăria orașului/comunei căruia ii aparține locul.

| Anonimul151 explică (pentru cristi202):

Normal ca aș face totul să fie legal, să aibă toate autorizațiile și toate cele necesare.

O să mă interesez sa vad de ce am nevoie și dacă se poate face.

Se poate amplasa și un chiosc modular cu mâncare nu? Care să fie fix să nu tot îl mut...

| cristi202 a răspuns (pentru Anonimul151):

Poți sa faci și unul fix. La ce vrei sa faci tu, e necesar doar putin spirit de inițiativa și niște bani cu care sa începi totul. În rest, se rezolva, te informezi și faci ce ți-ai propus.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Orice loc în țara asta este proprietatea cuiva, sau a statului. Astfel ca să amplazezi ceva undeva, trebuie să ceri aprobare la propietarului locației.

| Anonimul151 explică (pentru sadrian46):

Știu lucrul acesta! Proprietarul locației cu siguranță este primăria Vișeu de Sus, deoarece unde e Mocănița e loc turistic. Unde merg foarte mulți turiști, zilnic.

Nu cred că e al unei persoane. Mai ales că există acele locomotive vechi.