| Mario1994 a întrebat:

Mama are de gand sa deschida un magazin alimentar la tara. Credeti ca e profitabil? Va functiona? Vrea sa vinda marfa la pret mic fata de cele preturi mari de la magazine de la tara..Ca patron de magazin cu cati bani ramai pe luna?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Dismally a răspuns:

Depinde. Daca nu sunt multe magazine care vand acelasi lucru ar putea merge. Daca poate oferi preturi mai mici iar e posibil sa mearga. La tara lucrurile sunt mai complicate, nu stiu daca vei putea sa vinzi doar produse alimentare, ar fi mai bine sa aiba o gama mai variata de produse. Profitul nu se poate calcula, este in functie de volumul de vanzari, adaosul comercial si numarul de angajati.

4 răspunsuri:
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

"Mama are de gand sa deschida un magazin alimentar la tara." e o idee buna atata timp cat satul in care vrea sa deschida magazinul nu e pe cale de disparitie (sti tu chestia cu depopularea satelor) atunci o sa reuseasca o vreme dar sa nu uite de taxe si de smecherii astia cu controalele care te belesc (spaga).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa isi pregateasca caietul in care sa isi scrie numele celor care le va da pe datorie.

| christine99 a răspuns:

Daca nu sunt multe magazine in sat va functiona. Ca profit ramai cam cu un salariu normal intre 1200-1800 lei net pe luna. Poti face mai mult/putin, depinde cate persoane cumpara de la tine. Probabil mama ta stie detaliile astea.

| syriaHotelsWithPool a răspuns:

In primul rand, nu vinzi marfa la pret mic, nu esti o organizatie caritabila.
In al doilea rand, fa un plan de afaceri., o sa-ti dai raspuns la toate intrebarile pe care le-ai pus si inca multe altele la care nu te-ai gandit.