| Raulinio a întrebat:

As vrea sa stiu cat m-ar costa sa-mi deschid un magazin alimentar (stiu ca toate actele de inregistrare m-ar costa cam 1000 de lei) ma intereseaza sa stiu cam de cati bani as avea nevoie pentru marfa,casa de marcat,rafturi,frigidere, vitrine frigorifice pentru preparate din carne, cantar, cam de tot ce dispune un magazin alimentar.Sunt dispus sa investesc circa 5000 de euro, ar fi de ajuns?

1 răspuns:
| alex19051988 a răspuns:

Trebuie sa infiintati un SRL, avand acest obiect de activitate.

Pentru a infiinta societatea comerciala trebuie sa intocmiti si sa depuneti un dosar la Registrul Comertului; acesta va va elibera certificatul de inmatriculare al societatii.
Dosarul trebuie sa cuprinda:
- dovada rezervarii de denumire a societatii;
- dovada actului de spatiu;
- declaratie pe proprie raspundere a asociatilor si administratorilor,
- cazierele fiscale ale acestora;
- specimen de semnatura,
- dovada depunerii capitalului social,
- actul constitutiv al societatii;
Toate acestea autentificate si inregistrate de catre un notar sau avocat.
In cazul in care nu aveti timpul necesar pentru a va ocupa de intocmirea dosarului puteti imputernici o alta persoana; e bine sa fie o persoana cu studii juridice, de preferinta un avocat sau un consilier juridic.
Din momentul depunerii si acceptarii dosarului la Registrul Comertului, in termen de 3 zile va puteti ridica Certificatul de inmatriculare al societatii, urmand apoi cu acesta, sa va inregistrati la Administratia financiara.

In principiu, daca va descurcati singur cu actele, pentru a le depune la Registrul Comertului, va costa: taxele care se vor plati acolo (aproximativ 400-500 lei) si actul constitutiv al firmei care trebuie atestat de un avocat (aprox. 200-250 lei) SAU certificat de un notar (poate costa mult mai mult deoarece acesta percepe si TVA).
Gasiti mai jos cateva articole scrise de ei in legatura cu amenajarile de magazine:
http://www.hyperline.ro/