| justadream94 a întrebat:

Merita sa accesezi fondurile europene? Argumentati.
Dar fondurile de la stat?

Răspuns Câştigător
| blAster85 a răspuns:

Ma documentasem foarte mult pe tema asta ca am vrut sa fac si eu ceva dar stau in strainatate, si aici nu se acorda persoanelor fizice, ca in Romania, am inceput sa ma documentez pe net prima oara despre cum e in Romania, mai apoi cum e aici sa stiu ce caut.si stiu ca in ro erau si cred ca mai sunt fonduri europene nerambursabile.dar pentru a avea acces la acele fonduri iti trebuie o mica lupta cu sistemul romanesc, care e de cacao, ai de umblat mult, iti trebuie un proiect bine facut.acum depinde ce vrei sa faci variaza si tipul de fond si cerintele. sfatul meu e sa te pui pe citit, sa stii bine ce e de facut cand vrei sa le accesezi.eu am inceput pe nea Google, acolo am gasit tot.acum sa vedem daca e cineva care a facut ceva din fonduri EU, si e binedispus sa iti dea o idee un sfat.

10 răspunsuri:
| blAster85 a răspuns:

Daca ai un proiect bine facut si o idee interesanta care va functiona, atunci merita mai ales ca poti accesa fonduri nerambursabile, daca mai ishappy

| justadream94 explică (pentru blAster85):

Vorbesti din experienta proprie sau doar iti dai cu parerea? intrbe sa stiu daca ma pot baza pe ce spui.

mai sunt fonduri nerambursabile.

| justadream94 explică (pentru blAster85):

Ok,multumesc mult. Stiu ca vor fi batai mari de cap. Asta e Romania si sincer ma implic din greu pentru o schimbare. Pana nu se vor implica cetatenii in viata publica si nu vor intra poate si in politica intr-un mod sau altul, nu facem nimic.

| blAster85 a răspuns (pentru justadream94):

Cetatenii? da sunt cativa ca mine si ca tine care am dorii o schimbare,dar cand vezi ca nu ai cu cine parca iti trece de toate,asta e mentalitatea romanului,capul jos ciocu mic,ca asa ne-au indoctrinat generatii la rand,crezul meu patristic a cam murit de la o vreme si sincer e naspa mai ales ca eu is plecat si mai sunt multi ca mine plecati care nu vor sa se intoarca, pentru ca sistemul romanesc e facut doar sa te afunde mai mult prin orice forma posibila, si cand ajungi in alt stat si vezi ca e altfel si ca se poate, si ca nu se asteapta mita si atentie, nu iti mai arde sa te intorci.imi spuneai de implicarea cetateniilor, da pe net sunt multe teme dezbatute si sunt activi multi, dar in viata reala nu e asa, pentru ca romanu e usor de cumparat, uite de exemplu cand e vb de proteste iasa lumea (1000-1500 de persone)sta ce sta apoi in casa ca e frig sau vine garda.dar cand e campanie elctorala si canta guta sau alt jeg, si mai si da primaria fasole si carnati frate peste 3500 de persoane..cauta sa vezi proteste in orice alta tara sa vezi difereenta.PSdaca proiectul tau e legat de agricultura sau de cresterea animalelor etc, atunci vei avea mari sanse.bafta

| justadream94 explică (pentru blAster85):

Https://www.facebook.com/PACT-pentru-Ia%C8%99i-1544318582532227/?fref=ts

https://www.facebook.com/pactpentruromania/?fref=ts

Aici ma implic eu. Oameni din afara care vor sa schimbe ceva. Schimbari reale.
Am cunoscut oamenii si sunt foarte tari. Au terminat unii facultati de prestigiu si au venit sa schimbe ceva.

Si crede-ma nu au sustinatori in spate, moguli cu bani nici sedii nu prea au ca nu au bani. Citeste-le proiectul sunt foarte faini si au chestii noi.

| blAster85 a răspuns (pentru justadream94):

Ma bag ma uit sa vad, doar ca nu am fb ca l-am sters in 2009.asa ca voi citi ceva acum happy

| justadream94 explică (pentru blAster85):

Gasesti pe site-ul lor pact2016 cred ca e..sunt oameni faini, stiu ce spun

| blAster85 a răspuns (pentru justadream94):

Da l-am gasithappy mersi, si de fundabig grin

| justadream94 explică (pentru blAster85):

Npc

| blAster85 a răspuns (pentru justadream94):

Ma documentasem foarte mult pe tema asta ca am vrut sa fac si eu ceva dar stau in strainatate, si aici nu se acorda persoanelor fizice, ca in Romania, am inceput sa ma documentez pe net prima oara despre cum e in Romania, mai apoi cum e aici sa stiu ce caut.si stiu ca in ro erau si cred ca mai sunt fonduri europene nerambursabile.dar pentru a avea acces la acele fonduri iti trebuie o mica lupta cu sistemul romanesc, care e de cacao, ai de umblat mult, iti trebuie un proiect bine facut.acum depinde ce vrei sa faci variaza si tipul de fond si cerintele. sfatul meu e sa te pui pe citit, sa stii bine ce e de facut cand vrei sa le accesezi.eu am inceput pe nea Google, acolo am gasit tot.acum sa vedem daca e cineva care a facut ceva din fonduri EU, si e binedispus sa iti dea o idee un sfat.

| blAster85 a răspuns:

Si pe aici ati inceput sa apareti?