| Paix a întrebat:

O mica intrebare :
Cat de banos?, adica cam cat se castiga aprox? Ca medic legist, morga autopsie. ( nu intrebati de ce ma intereseaza, sau pararile voastre cat de groaznic, scarbos este. ) Multumesc.

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Depinde de locul in care isi desfasoara activitatea (Bucuresti sau vreun oras, mai mare sau mai mic) si de vechimea pe care o are, dar sunt mult mai bine platiti oricum decat medicii de "vii". Mai jos e un articol si sunt mai multe pe net de genul asta, cu sume chiar si mai mari ca asta.

O mie de euro pentru un autopsier
Şi ceilalţi angajaţi de la Medicină Legală au salarii atractive, cel mai mare salariu de biolog este de 5.074 lei, în timp ce un autopsier primeşte şi 4.940 lei. Totuşi, Gina Ilie spune că sunt foarte puţini oameni dispuşi să urmeze această meserie.

Citeste mai mult: adevarul.ro/locale/braila/aberant-10000-lei-salariu-medic-legist-platit-mai-decat-ministrul-sanatatii-decat-seful-statului-1_50bd40247c42d5a663c91ffe/index.html