| Radu_Alexx_2000 a întrebat:

Bună am vrut să vă întreb cum e sa lucrezi ca medic legist la autopsie de ce ai nevoie ca sa lucrezi acolo

3 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Ca medic legist tu doar asisti autopsia, nu tai. Cel care taie mortii si ii coase apoi, etc este asistentul. Tu ca medic supraveghezi ce face el, te uiti la organe, ii spui de unde sa recolteze tesut pentru analize, daca vrei sa taie mai profund, etc. Tu trebuie sa faci poze la orice face asistentul in diverse unghiuri pentru a surprinde organele cat mai bine. In cazul in care va fi vorba de o crima sau sinucidere, langa tine vor mai sta 2 procurori si un politist.
Pe langa autopsii vei lucra la cabinetul de la institutul de medicina legala ca sa evaluezi batai, violuri, betivi, violente domestice. Trebuie sa ai o mare responsabilitate in ce faci pentru ca vei lucra la multe cazuri de reclamatii, ucideri si cuvantul tau poate baga sau scoate un om de la inchisoare.
Ai nevoie de facultatea de medicina si apoi sa faci rezidentiatul pe legala. Pe langa asta ai nevoie de f multe cunostinte din drept, sa cunosti legi si proceduri

| sierra1 a răspuns:

Mai mult decât orice: un stomac beton

| alex15ccc a răspuns:

De facultatea de medicina si specializarea medicina legala, daca te referi la studii