| zxzx a întrebat:

Oare exista o lege cu privire la impozitarea veniturilor din reclamele de pe bloguri?

7 răspunsuri:
| Baton a răspuns:

In mod normal orice venit trebuie declarat la anaf si odata declarat trebuie impozitat.ramane ca bloggerii sa declare veniturile si sa plateasca impozit. oare de ce te deranjeaza chestia asta?

| DragosMentol a răspuns (pentru Baton):

Normal ca deranjeazalaughing cine doreste sa i se ia 16% din banii facut de el fara ca macar sa fie ajutat de cineva de la stat?

| zxzx explică (pentru DragosMentol):

Imi ofera securitate. :lol:

| drhotzu a răspuns:

Da este codul fiscal, care spune ca orice venit trebuie declarat si impozitat, la sfarsit de an fiscal in mod normal ar trebui tu ca persoana fizica sa te duci la fisc sa declari veniturile suplimentare, doar in cazul incare ai asa ceva (venituri suplimentare cum sunt drepturile de autor, chirii etc.).
treaba este ca statul nu are cum sa stie daca tu iei bani pentru publicitate, decat daca semnezi un contract cu persoana "publicitata", contract pe care ulterior ar trebui sa il inregistrezi tot la fisc...
si nu numai ca ar trebui sa platesti 16% impozit pe venit ci si fond de pensii si CAS...
pentru consultata acum trebuie sa imi pui bannerul meu la tine pe site 1 luna laughing)

| zxzx explică (pentru drhotzu):

Dar pot tine evidenta banilor intrati in cont, right? Si se vede ca ei vin de la o companie.

| drhotzu a răspuns (pentru zxzx):

Nimeni nu are voie sa iti verifice conturile, decat cu un ordin judecatoresc!
(pentru persoanele fizice)
pentru firme esti obligat ca la sfarsit de luna fiscala sa faci balanta (intrari, iesiri) si sa depui facturile si extrasul de cont...
dar daca ai cont personal nu te poate verifica nimeni!
ideea este ca tu ca persoana fizica nu poti oferii factura, iar eu ca firma care imi fac publicitate la tine vreau sa imi decontez astfel de cheltuieli, deci daca nu iti faci firma o sa fie mai greu sa iti gasesti clienti...
dar mai intai incepi cu pasi marunti, fa un site/blog/portal/whatever si sa ai destui vizitatori unici, si o deschidere atat de mare incat sa se merite ca cineva sa plateasca sa isi faca publicitate...

| mario1234 a răspuns:

Si eu m-am gandit si totodata m-am intrebat de ce ei sunt scuti? Nu se aude nicaieri de asa ceva mai ales in ceea ce priveste blogurile. Lasa are pe cine sa impoziteze si pentru iei, sa stam noi linistiti.