| farcasgiulia a întrebat:

Ofer funda! Imi spuneti va rog frumos avantajele si dezavantejele plecarii din Romania intr-o alta tara?

4 răspunsuri:
| lizucalisuca a răspuns:

Eu am plecat deja de cateva luni bune si iti pot spune in mare. Avantaje: oportunitati de cariera mai bune, o societate in care nu iti vine sa te dai cu capul de pereti chiar la fiecare pas, acces mai bun la servicii, un sistem de invatamant incomparabil mai bun din toate punctele de vedere.

Dezavantaje: e greu sa obtii actele, daca nu stii limba tarii respective e aproape imposibil sa gasesti de munca, esti privit peste tot ca un strain, esti departe de casa, de familie si prieteni si de orice ai cunoscut pana atunci, trebuie sa te acomodezi cu un sistem total diferit pana si in legatura cu mersul la toaleta, daca pleci in vest totul e extrem de scump etc

| Teo999 a răspuns:

Parintii mei au fost o buna perioada de timp plecati in Italia. Intr-adevar, salariile nici nu se compara, asta daca gasesti un loc de munca. Cu criza asta, multi oameni din Europa de Sud au ramas fara munca si nu stiu cat de usor ti-ar fi sa gasesti ceva.
Mai este si familia care nu iti va mai fi alaturi.

| Nicoleta95 a răspuns:

Depinde ce vei face in acea tara, daca vei merge sa muncesti, avantaje ar fi ca iti poti creea un trai decent si poti castiga mult mai mult decat in Romania si un dezavantaj ar fi ca nu ai vei avea pe cei dragi alaturi. asta este parerea mea. happy

| Gabriella_Vincze_1989 a răspuns:

Faci bani frumosi, pe care aici nu ii vei face niciodata, dar e greu pe dincolo, fara familie esti ca si unu cazut in genunchi...