| AndreiVale a întrebat:

Salut TPU, vin cu o intrebare si anume care ar fi avantajele si dezavantejele daca mi-as schimba permisul de conducere romanesc in cel nemtesc? Momentan sunt stabilit in Germania de ceva timp si ma bate gandul sa il preschimb in cel nemtesc, desi anul viitor as avea in vedere o posibila intoarcere defintiva in Romania. Merita sa il presimb avand in vedere o posibila intoarcere in Romania, as putea intampina probleme cu permisul nemtesc in Romania daca m-as stabili in tara definitiv? Multumesc frumos pentru raspunsuri.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Din ce stiu daca ai resedinta in Germania nu esti obligat sa schibi permisul pana cand acesta nu expira. Daca el expira si in acest timp esti rezident german atunci trebuie sa il preschimbi

| NisipLaMare a răspuns:

Permisul de conducere pe teritoriul Germaniei i-l poti schimba in cel German daca vrei sa stai o durata lunga nu sunt dezavantaje sau avantaje.
Dar trebuie schimbat in cel German daca ai o sedere pe teritoriu mai mult de 6 luni.