| anonim_4396 a întrebat:

Pentru a deschide un cont bancar si a extrage o suma de bani de pe el trebuie sa ai peste 18 ani?
DE exemplu daca un om iti stie datele de ep buletin(serie,nr, nume, CNP si adresa) poate sa faca un cont bancar chiar daca datele sunt ale unui copil de 15 ani? Adica persoana nu stie si semnatura sau poza, decat cele precizate mai sus.
DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Nu este neaparat nevoie, se pot deschide conturi si pe numele unui minor dar trebuie sa fie facuta aceasta impreuna cu un parinte sau alt reprezentant legal. De asemenea minorul de 14 ani poate avea si un card de tip Junior, cerut tot asa.
2.Nimeni nu poate deschide un cont, in numele altuia, decat cu o procura speciala, in care sa fie prevazuta expres deschiderea de cont. De asemenea trebuie sa depuna copie de pe actul de identitate al titularului si de pe actul sau de identitate, precum si specimen de semnatura. Numai bine!

| DoarBogdan a răspuns (pentru Ioandelasal):

Mersi mult de tot.

1 răspuns: