| Sonia822 a întrebat:

O sesizare colectiva catre o autoritate, ce trebuie sa contina pentru a respecta regulile petitiilor? In speta locatarii unei strazi private fac o reclamatie. Cel care scrie reclamatia isi lasa datele personale, iar ceilalti semnatari fac acelasi lucru, in footer? Se face tabel cu nume, penume, serie si nr buletin, cnp, adresa, semnatura? E corect asa, sunt obligatorii toate campurie acestea? Care e forma corecta de editare?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus petitia trebuie sa contina cateva date ale persoanelor care o fac (nume si prenume, CNP si domiciliul - strada si numarul) si semnatura. In functie de cate persoabe o fac acestea pot fi trecute la inceput sau la sfarsit ori pe un tabel anexat petitiei.
Petitia incepe cu adresarea catre autoritatea la care se face (Consiliul local, primarului, etc) si apoi cu "Subsemnatii, locuitori cu domiciliul pe strada..., va aducem la cunostinta urmatoarele sau va solicitam urmatoarele" si se indica la ce se refera petitia, solicitand si o rezolvare in sensul celor dorite.
La sfarsit se trece data si apoi semnatturile (daca datele petitionarilor au fost indicate la inceputul petitiei. Daca nu semnaturile sunt in tabelul anexat.