| SingleForOne a întrebat:

Pentru persoane care fac "affiliate marketing", are un cod CAEN anume, din punct de vedere legal?
Cum se numește mai exact, agent de vânzări sau "affiliate marketer"?
De exemplu, pentru un SRL.

Răspuns Câştigător
| Konstantinos99 a răspuns:

Codul CAEN 7311 este folosit pentru crearea si plasarea reclamelor (de exemplu, bannere ale tertilor pe website-ul tau).
Codul CAEN 7312 este folosit pentru reprezentare media (de exemplu, website-urile care ofera retele de afiliere).

Daca tu esti Afiliat si castigi din comisionul oferit de un Advertiser, cel mai potrivit dintre cele doua coduri este 7311, pentru ca tu, de fapt, te ocupi in mod direct de crearea si plasarea reclamei Advertiserului pe Internet (prin crearea reclamei se intelege adaugarea ID-ului tau de afiliat, care personalizeaza bannerul, de exemplu). Insa, daca iti poti crea si o retea proprie de refferali, atunci trebuie sa adaugi 7312.

Recomand ambele coduri: 7311 si 7312.