| inna a întrebat:

PFA (persoaa fizica autorizata) poate angaja terte persoane cu contract de munca sau poate doar colabora cu acestea? Este destul de controversata problema.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este controversata deloc, incepand din 2011, cand a fost md. si compl. OUG 44/2008, citez:
"ART.17.(1) PFA îşi poate desfãşura activitatea conform prevederilor art. 4 lit. a) sau poate angaja, în calitate de angajator, terţe persoane cu contract individual de muncã, încheiat în condiţiile legii."

1 răspuns:
| costan a răspuns:

Mergi la tine in localitate la Casa de Comert si informeaza-te, sunt cei mai in masura sa-ti spuna concret ce ai voie si ce nu.