| dodu21 a întrebat:

Poate sa ma ajute cineva cu un raspuns eu as dori ffff mult sa lucrez ca si electrician am 22 de ani imi place ffff mt este o pasiune de cand ma stiu si consider ca ma descurc dar din pacate nu detin o diploma sau un atestat nu am situatia financiara sa fac acest curs in acest moment si as vrea sa stiu daca stiti vreo firma care m-ar putea ajuta sau cat costa un curs si unde as putea sa il fac eu momentan lucrez de vreo 3 ani la o firma dar nu fac ceea ce imi place sant sigur ca intelegeti ce vreau sa zic as aprecia fff mt daca m-ar putea ajuta. multumesc anticipat

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Fara bani cam greu sa faci cursul.Iar fara calificare nu poti practica meseria pe care o vrei.Asa ca va trebui sa faci rost de bani.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Nici un angajator nu te v-a pune pe acest post, pentru ca este o meserie care implica risc, iar in cazul unui accident, ar plati cu libertatea.Ai nevoie in primul rand de o diploma de calificare, apoi, in functie de vechime si gradul diplomei, de o autorizare pentru nivelul respectiv.In electricitate exista o scara ierarhica a serviciilor, in functie de complexitatea si gradul de risc al lucrarii prestate.

| MrAnderson a răspuns:

Salut,

Daca nu ai absolut nici un fel de pregatire, e imposibil.
Trebuie sa ai o scoala profesionala, sau daca nu, faci un curs privat. Dupa care iti dau ei o diploma de la ei, dar aia e caca.
Trebuie sa fii acreditat ANRE, ca sa poti lucra cu licenta.
Si acolo, alta distractie, ca e pe nivele.