| Robert131 a întrebat:

Pot primi o suma de bani in euro din alta tara intr-un cont in lei la raiffeisen bank? Banca imi va lua comision? Cat dureaza o astfel de tranzactie?

Răspuns Câştigător
| haileewatson a răspuns:

Vei primi banii respectivi in lei, nu euro, la cursul bancii respective.

Daca vrei sa-i primesti in euro trebuie sa-ti deschizi cont euro.

Vei plati comision dar nu stim noi cat este, trebuie sa afli de la banca. Dureaza 2-3-5 zile lucratoare

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se pot primi bani din euro in lei, direct in contul tau bancar de lei!
Evident ca se pierd ceva bani la acest transfer bancar international.
Transferul meu international, facut din Australia catre Romania dureaza 2 ore!

| anonimg a răspuns:

Poți să suni la Raiffeisen Bank unde ai tu cardul. Vei primi explicații la care niciunul dintre noi nu le știm.

| mont a răspuns:

Cel mai probabil banii îți vor fi blocați la banca și ți se va cere sa îți deschizi un cont in euro pentru a primi suma.

| nukeyly a răspuns:

99% din cazuri 5 minute de obicei sau 24 ore daca apar fantome.
Banca isi ia cota ca din asta traieste mai ales daca banii vin din alta banca gen BT sau emiratele arabe poate nu vin direct in lei si atunci banca face conversia la cursul ei aici mai ciupeste ceva_da pe tranzactie sa zicem la 1000 euro comisionul de transfer poate fi 0-1-2-5%.