| MîndrilăCezarIonuț a întrebat:

Poti oferii bani in imprumut precum o banca cubcontract notarial sau ceva?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ca o banca nu poti, o persoana fizica nu poate avea ca obiect de activitate acordarea de imprumuturi.
In schimb poti acorda 1-2-3 imprumuturi pe an, inclusiv prin incheierea contractului de imprumut in forma autentica, la un notar public.

| sierra1 a răspuns:

Poți dar fără dobândă, doar amical

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți. Dar fără o garanție din partea lui, nu îți poți recupera banii.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

O ruda apropiata a dat o suma frumușica imprut unui prieten dar prin incheierea unui act de catre un notar. Prietenul nu i-a mai înapoiat banii la termenul stabilit, ba mai mult a refuzat sa ii mai restituie împrumutul. Daca nu avea actul făcut la notar, rămânea fara ei, dar așa s-a judecat cu prietenul si i-a restituit împrumutul.

| svenhassel13 a răspuns:

Fara dobânda, daca nu este considerata cămătărie