| anonim_4396 a întrebat:

Relatii cum se reinstaleaza calculatorul am vrut sa i reinstalez placa video apoi a luat restar si mi-a aparut pe monitor windows could not start because the following file is missing er corrupt system32\drivers\pci.sys yyou can attempt to repair this file by starting windows setup missing the original cd-rom select, r, the first to start repair

Răspuns Câştigător
| username_7558 a răspuns:

"pci.sys" nu este driverul plăcii video, ci a interfeţei "pci", care sunt acele multe sloturi de pe placa de bază în care bagi diferite alte componente, cum ar fi placa de reţea, modem intern, placa video.
Într-adevăr, problema se poate repara cu o reinstalare a driverului, şi cel mai simplu e să faci asta cu un CD cu Windows, pentru că e posibil să nu îţi meargă să intri în "Safe mode" şi să reinstalezi doar driverul, cum sugerează cineva mai sus.
După ce îţi încarcă BIOS-ul, şi îţi apare meniul, trebuie să selectezi că vrei să porneşti Windows cu ajutorul CD-ului (asta ca să nu îţi reinstaleze softul). În rest, face el singur tot.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil ai folosit un kit de instalare cu probleme. Se intampla.
Restartezi calculatorul, intrii in "Safe mode", stergi driver-ul video pe care l-ai instalat.
Restartezi si incerci din nou, eventual cu un alt kit de instalare a driver-ului video (iti recomand sa-ti downloadezi driverul adecvat placii tale video direct de pe site-ul fabricantului).

carla
| carla a răspuns:

Daca nu merge cum zice bula, da-i un restore la calculator sa-ti reactiveze datele dinaintea reintalarii driverului. Cel mai bine ar fi fost sa vezi ce tip de placa ai in calculator, si sa iei de pe net. Incearca cu Aida 32 sau cu Uniblue Driver Scanner 2009 asta iti si downloadeaza driverele la care trebuie sa faci update. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce este un drive si un kit de instalare

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Omule mai du-te la scoala si invata engleza pentru ca ai raspunsul la problema ta in fata ochilor citeste mai cu atentie altadata, windows-ul e pentru copiii de gradinita de aia e folosit de toti