Întrebare recomandată | DomnulMuratura99 a întrebat:

Salariile scazute vor afecta toate joburile? Si cu cat se vor scadea?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cica salariile vorcreste, inflatia si mai si...

| RAY a răspuns:

Nu scad salarile, cresc de fapt, dar cum statul e ca un bursuc gras care vrea tot mai mult, in fapt vei da tot mai mult, per total cresterea e mica

| YellowAngel a răspuns:

II vor afecta pe cei din It, persoanele cu dezabilitati si persoanele care au un anumit tip de contract (nu il mai tin minte)

| Blastphemy a răspuns:

Serios? Se scad? Pff... eu oricum ma car definitiv de aici. Aiurea tare.

| RAY a răspuns (pentru Blastphemy):

Bravo,felicitari

| Capatana_Cristi_1996 a răspuns:

Da toate joburile vor avea de suferit.
Sunt doua tipuri de salariati: cei care lucreaza la stat (bugetari) si cel care lucreaza in mediul privat (la o firma, o banca etc.).
Incepand cu 1 ianuarie contributiile pe care ar trebui sa le plateasca angajatorul vor fi suportate de catre angajati. Astfel ca din salariul brut, statul va primi 45% din acesta. De exemplu daca un salariat cu minimul pe economie de 1450 lei va primi in mana undeva pe la 700-800 lei.

| moshulica a răspuns (pentru Capatana_Cristi_1996):

Zicala "Daca esti prost, stai acasa!" vrea sa spuna ca daca nu stii ceva iti vezi de treaba si nu comentezi, spunand altora tampenii.