| cryystyy a întrebat:

stie cineva sa-mi dea exemple de firme/interprinderi privare? urgent!
mersi anticipat

1 răspuns:
| Doctorfishadi a răspuns:

Si asta se numeste tema la antreprenoriala sau economie laughing.
Intreprinderile private,cred ca asta ai vrut tu sa zici,sunt acelea care nu au legatura cu statul,adica o intreprindere la stat iti face reducere pentru ca esti elev,una privata nu face asa ceva!
Intreprinderi sau afaceri, pentru cine nu cunoaste notiunea, private sunt multe:
-stomatologie, adica medicul sau cineva ii amenajaza medicului incaperea de lucru, cu alte cuvinte cabinetul este al lui.
-o patiserie amenajata de cineva.
Exemplele sunt multe.
Te salut,
Adrian!