| Nnnsb a întrebat:

Sallut TPU! Am o intrebare : Daca sunt medic veterinar si am un cabinet unde eu sunt "sefu' ", de unde primesc eu bani? Trebuie sa-mi fac singur banii? Dau funda! Va rog urgent!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Banii ii primesti de la clientii care vin cu animale, pentru consultatie sau/si tratament.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cabinetul este o afacere.
Se fac incasari, cheltuieli, iti platesti salariul (daca ti-ai facut si angajare, nu esti doar patron fara functie), apoi, ce ramane se considera profit, se impoziteaza de nu-stiu-cate ori, iar la sfarsitul anului (sau a lunii, aici chiar nu stiu), il poti retrage, sau lasa in contul bancar.
E foarte complicat, oricum, trebuie sa angajezi un contabil (full time, part time, sau o firma de contabilitate), pentru a-ti tine evidenta.
Mai exista niste forme de afaceri, PFA (persoana fizica autorizata), AF (asociatie familiala), sau II (intreprindere individuala).
La AF pot participa ca angajati doar membrii familiei, la PFA poti oferi doar servicii la domiciliu, nu cred ca poti obtine autorizatii sanitare pentru cabinet, iar II e o forma mai simpla de firma.

| DariaHàhaa a răspuns:

Salut

Angajatii tai primesc bani de la clienti, banii ajungand la tine(fiind seful) si lunar din acei bani le dai salariul. Restul banilor raman la tine, acesta fiind,, salariul'' tau.

Pa pa!

| EddyEdd a răspuns:

Trebuie sa te promovezi.
Ca de exemplu fa 100 de pliante si pune prin oras