| Robert16161949191179 a întrebat:

Saluatre!

Doresc sa incep sa plantez Paulownia. Am tot citit pe internet despre aceste culturi, unele dintre infromatii se contrazic. Asa ca doresc sa va intreb pe voi.

Ati plantat Paulownia? Daca da, imi puteti da informatii legate de toate procedeele implicate in proces? Va rog frumos. Ce sfaturi v-ati da voua insiva daca v-ati introarce in timp in momentul in care ati decis sa plantati Paulownia?

Va multumesc foarte mult! Apreciez tot ajutorul.

9 răspunsuri:
| NunuNini a răspuns:

Culturi mari de paulownia? Nu cred ca sunt multe in Romania. Asa ca sfaturi... tot de pe net.
La mine in oras am vazut vreo patru. De doi stiu ca au fost plantati pur si simplu in pamant, luati de la o plantatie.

| Robert16161949191179 explică (pentru NunuNini):

Iti multumesc. Chiar apreciez ca incerci sa ma ajuti.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde unde și cât plantezi o bucată, un hectar. Are nevoie de apă, ploaie suficientă.

| NunuNini a răspuns (pentru Robert16161949191179):

Asta, nu e mare ajutor. Imi pare rau ca nu stiu mai mult.

| Robert16161949191179 explică (pentru NunuNini):

Chiar si asta. Intentia conteaza extrem de mult.

| Robert16161949191179 explică (pentru sadrian46):

Da, am discutat cu cineva ce se ocupa cu plantatul de Paulownia. In cazul meu singurul inconvenient ar fi udatul. As vrea sa plantez 1 hectar. Locul se afla in mijlocul campului, nu am nicio sursa de apa in apropiere. Ma gandeam sa fac o fantana si apoi sa scot acea apa folosind o pompa si un generator. Aveti alte idei?

| MihaelaDart a răspuns:

Inscrie-te pe grupul Oraseni mutati la tara si cauta Paulownia la cautare. Userul Neacsu Cristian este unul dintre crescatori de plantatii Paulownia din Romania, are si seminte de vanzare cat si copacei. El are toate detaliile de crestere si ingrijire. Din aceasta toamna imi voi planta un astfel de copac in curte.
https://www.facebook.com/groups/783561485356133/posts/1364367167275559

| Jatropha a răspuns:

Hola, en la web www.Paulowniaonline.net encontré toda la información sobre las plantaciones de paulownia y sobre el mantenimiento de este maravilloso árbol. La paulownia es el árbol de más rápido crecimiento en el mundo. Compré plantas de Paulownia en la tienda http://www.Paulowniaonline.net/shop por solo 2 euros. la entrega de las plantas se hizo muy rápido y quedé satisfecho con los productos pedidos