| LikeGreen a întrebat:

m-am dus la bucatarie sa mananc o portocala dupa ce am descorjit-o am luat samburi si m-am decis sa-i plantez am plantat 2 in pamant si 2 intr-un ghiveci credeti ca va eesi un copacel daca da in care loc in cel cu pamant sau in ghiveci am vreo sansa
Dau funda tuturor

Răspuns Câştigător
| CopilașTembel a răspuns:

Nu,le trebuie cativa ani ca sa creasca, nu rezista ierni in Romania, ei cresc in zonele mediteraniene(Italia, Spania), poate o sa creasca putin cel din ghiveci daca vara il ti afara si iarna in casa.La cel din ghiveci ai trebuie un ghiveci mare ca sa poata sa-si dezvolte radacinile. Sper ca te-am ajutat. happy

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Decojit-o nu "descorjit-o", asa cum scrii.Simburii proaspeti nu incoltesc si daca ar fi asa, nu vor rodi.Trebuie sa fie altoit acel arbust ca sa rodeasca si asta se intimpla dupa 7 ani.

| LikeGreen explică (pentru anonim_4396):

Mai vreau pareri multe de tot!

| anonim_4396 a răspuns (pentru LikeGreen):

Nu a fost o parere, a fost ceea ce stiu, experimentind.Am crescut un mandarin si un portocal, pina au depasit 7 ani.erau mari, abia ii mutam din loc.Nu am vazut o floare.Cu mare parere de rau m-am despartit de ei.

| JungleHell a răspuns:

In principiu ar merge, insa cresc foarte greu si in plus pot sa nu faca fructe sau fac niste alea mici si goale pe dinauntru. Cel mai bine merg cei altoiti, insa portocalul este pretentios si sensibil in conditiile de la noi, chiar daca l-ai tine intr-un spatiu protejat. Cand pui samburele in ghiveci 90% sunt sansele de esec. Merg bine semintele de palmier, de aia poti sa faci multi si frumosi. Bafta.