| Robert16161949191179 a întrebat:

Va salut!

Doresc sa plantez un hectar de paulownia. Terenul unde doresc sa plantez nu se afla langa nicio sursa de apa.

Cum as putea sa irig plantele?

Optiuni la care deja m-am gandit:
- sa transport apa pana acolo
- sa fac o fantana din care sa scot apa cu un generator si o pompa

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

O fantana te-ar costa foarte mult. Sunt persoane (firme) care foreaza puturi in care baga conducte si cu un hidrofor te-ai scos. Baiatul meu a forat la 100 de metri pentru a uda gradina. La pamantul din camp are canal cu apa.
Un exemplu: https://tipfor.ro/2017/11/18/preturi-foraje-puturi-apa-potabila/
Dar poti gasi si mai ieftin.

| Vântulalb a răspuns:

Daca gasesti apa, cel mai simplu, mai sigur si mai ieftin este sa faci o fantana. Nu depinzi de nimeni. Important este sa gasesti panza freatica in zona.

| MariaMoldovan1981 a răspuns:

Întreabă specialistul în domeniu... recomand www.Paulowniaonline.net. Cred ca este cel mai în măsura sa te ajute