| AlexMMG727 a întrebat:

Salut! Am 17 Ani. Daca obtin venituri din drepturi de autor pe internet trebuie sa platesc impozit sau ceva? Sau doar daca sunt matur?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, trebuie sa declari veniturile la ANAF si sa platesti impozitul pe venit.
Daca veniturile anuale sunt mai mari decat 12 salarii minime lunare (de la 1.01. 2023 salariul minim va fi de 3.000 lei) va trebui sa platesti si contributia de asigurari sociale.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da trebuie să plătești taxe și impozite

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, va trebui să plătești.

| IMaster a răspuns:

Drepturile de autor reprezinta drepturile legale pe care le ai asupra creatiilor tale, cum ar fi o melodie, o poezie sau o carte. In Romania, veniturile obtinute din drepturi de autor sunt supuse impozitului pe venit, indiferent de varsta persoanei care le obtine.

Daca obtii venituri din drepturi de autor pe internet, este important sa le incluzi in declaratia ta de venit si sa platesti impozitul datorat. In caz contrar, poti fi supus penalitatilor fiscale si altor consecinte.

Este recomandat sa te informezi mai bine asupra regulilor fiscale aplicabile in cazul veniturilor obtinute din drepturi de autor si sa te asiguri ca le respecti. Daca ai intrebari sau probleme in acest sens, ar putea fi util sa ceri ajutorul unui contabil sau sa iei legatura cu autoritatile fiscale pentru a primi informatii suplimentare.