| NeoRo a întrebat:

Buna,

Ce se intampla daca castig bani din google adsense si nu platesc un impozit catre statul din Romania?
Adica pe mine daca nu ma anunta nimeni asa, eu trebuie sa platesc un impozit si pentru asta?
Si unde scrie ca daca am un site sau alte venituri din google adsense trebuie sa achit si un impozit la statul roman?

PS: Scot pe luna ~ 5.000 - 8.000 $ si de mai bine de jumatate de an nu am platit nici un impozit, si mai sunt si minor (17 ani).

Thanks,
Alex

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Orice venit pe care il ais e declara la fisc pe propria raspundere si platesti impozit. Daca ai primii banii pe o firma sau pfa ar fi alta situatia, ai fi verificat si obligat sa platesti.

fiind persiana fizica trebuie sa iti declari singur veniturile. ma indoiesc enorma ca scoti 8000$ de luna, dar daca e asa sigur vei atrage atentia si la un moment dat daca cineva se gandeste sa te verifice vei plati impozitele, amenda si poate chiar dosar penal pentru evaziune fiscala.

| NeoRo explică (pentru suntserios):

Deci, eu trebuie sa depun declaratia de venit (formularul 200), din venitul de anul trecut pana in 25 mai anul acesta?

| emi1998 a răspuns:

Ma nu sunt sigur, dar avand in vedere ca statu iti ia impozit pe orice cred ca banii vin deja impozitati.De asemene 5000 $?!?! Din ad-uri?

| suntserios a răspuns (pentru emi1998):

Niciun ban nu vine impozat decat salariu unde plateste impozit angajatorul si atat. nu face el 5000$ cum nu stau eu azi in curu gol in strada sa dau la lopata

| Alexx2533 a răspuns:

Prostii...5000$ pe luna la 17 ani? Nu ai cum...Ma indoiesc ca toti de aici.Eu am un blog si cu el am fost acceptat de catre cei de la Adsense.Blogul este: http://stiisitu.blogspot.com -ce parere aveti?