| MarianIMA a întrebat:

Salut, am 24 de ani sunt în străinătate iar la vara anului 2023 vreau să mă întorc în țară și să investesc în ceva. Voi dispune de suma 20 - 25 mii €.
Motivul pentru care mă aflu aici este pentru a vă cere o idee sau un mic ajutor.
Precizez că nu am studii de antreprenoriat sau altceva în legătură cu asta. Doar dețin bani și am dorința de a deveni Antreprenor.
Un prin plan de al meu este de face o covrigărie în județul Argeș. Dar foarte greu se găsesc informații despre domeniul ăsta. Rog să îmi lăsați răspunsuri și cât mai multe detalii despre domeniul acesta.
Iar dacă aveți alte ideii de afaceri vă rog lăsați un mesaj.
Mulțimesc și o zi frumoasă tuturor!

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Frumoasa suma ai strans in cativa ani.
In ce domeniu lucrezi pe acolo?
Mai bine ramai unde esti.
Te casapesc astia din Romania cu taxele si impozitele.

| Violleta2022 a răspuns:

Banii pe care-i detii sunt extremd e putini pentru a incepe o afacere cu ei. Poti cumpara o taraba vara, unde sa vinzi sucuri si ingetata, sau faci noapte covrigii si ziua iesi sa-i vinzi, ca nu se pune probleme de inchiat un spatiu sau platit salarii, ori cumparat marfa, cand banii sunt atat de putini.

| StrongHeart a răspuns:

Simplu. Ce stii sa faci si cu ce te ocupi?
Investeste in tine, in meseria sau profesia pe care o ai.
Asta ti-as recomanda in momentul de fata, pentru ca este foarte mare nesiguranta pe piata si nu e bine sa ai multi bani in mana, ca se pot devaloriza in orice moment si pierzi toata munca.
Mai bine ii investesti in cursuri, educatie, casa, familie, etc si incerci sa faci ceva in tara ta. Nu te gandi la bani multi facuti repede fara mult efort, ca nu exista asa ceva.
Daca vrei sa fii sigur ca nu se pierd banii, cumpara aur de jumatate din bani si restul foloseste-i sa te intretii si sa faci ce ti-am zis mai sus.
Vrei sa iti deschizi o covrigarie, pai de ce nu incerci de exemplu sa faci o scoala de patiserie intai? Perfectioneaza un domeniu, oricare ar fi el, nu are importanta, ideal ar fi sa-ti si placa, dar poate fi vorba chiar de instalatii sau orice, invata tot ce tine de meseria aia intai.
Iar abia apoi te gandesti cum sa formezi afacerea sau sa o extinzi, sa contactezi parteneri de afaceri si asa mai departe.
Asta o faci dupa ce deja stapanesti o meserie si ai siguranta ca tu, chiar daca nu gasesti unom sa-ti vanda covrigii, te vei putea ocupa sa-i prepari si sa-i vinzi personal.
Trebuie sa stii ce vrei, sa ai ideea ta proprie si planul tau, nu te increde in oricine, ca multi se dau cunoscatori dar tu iti asumi riscurile.
Sper ca te-am ajutat.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Iți răspund din proprie experiență.
Romania este o țară extraordinar de frumoasă, oamenii frumoși și sufletiști. Este o țară unde vacanțele sunt de neuitat, Locul nostru natal plin de amintiri frumoase, unde avea familie și prietenii.
Insă cand vine vorba de investiți. NU iți recomand.
20-30 de mii este ca o picătură de apă in mare neagră.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te mai întoarce în România.

| Sunshine123 a răspuns:

Bună! Te încurajez să pui această întrebare într-un grup în care se găsesc antreprenori și investitori pentru că oamenii care au o oarecare experiență în acest câmp te pot îndruma mult mai bine decât un om oarecare de pe TPU, îți las mai jos câteva grupuri de Facebook în care se găsesc astfel de oameni:
https://www.facebook.com/groups/1892151251020887
https://www.facebook.com/groups/323100238275153
https://www.facebook.com/groups/320346931438960

Multă baftă! Îți țin pumnii să reușești!

| MarianIMA explică (pentru Sunshine123):

Mulțumesc, sper să îmi fie de ajutor grupurile!

Răspuns utilizator avertizat
| RadioEREVAN a răspuns (pentru Alex8080):

Fara suparare, habar n-ai ce mafie e in funerare. 25 MII de euro nici de spaga nu-i ajunge.

| RadioEREVAN a răspuns:

Covrigarie...era o chestie. Cel putin, e un nene care a inceput la Cluj cu una, si a ajuns la 7 locatii. A cazut puternic pe timpul Guvidului, ca nu umbla lumea, respectiv studentii.
Iti trebuie toate instalatiile din inox alimentar, controale peste controale, plus energia care te rupe la costuri. Mai bine te apuci de facut muraturi si le vinzi pe net. Alea au termen mai mare

| Kentopt a răspuns:

Magazin alimentar, e cel mai profitabil, poți mări preturile, de la săptămână la săptămână, e profitabil

| dualities a răspuns:

Ramai acolo unde esti ca stai foarte bine, asculta de cineva mai batran

| Unicat_Seby_1998 a răspuns:

Salut Menționez ca NU SUNT ANTREPRENOR am citiți cât de cât și m-am documentat puțin dar dacă vrei strict părerea mea ar fi sa îți faci o pista de karting 15k€ 15 karturi plus tor sistemul și gărdulețe pentru amenajarea ei plus chiria parcării respective sau doua pompe self wash intr o locație in care nu prea sunt dar totuși e o populație destul de Maricica sau o zona prin care trec mulți