| pateulacuptor24 a întrebat:

Salut, am comandat un produs din Japonia folosind posta lor, Japan Post. Coletul meu a fost adus in Romania ok, intr-o saptamana maxim. Aparent totul are treaba cu Posta Romana dupa cate stiu, coletul meu ajungand la BSI (tracking-ul a fost actualizat azi pe la 15:00) Am auzit ca unii au avut experiente groaznice cand le-a ajuns coletul lor. Coletul altora a stat in vama f mult timp. Ce am cumparat a costat ¥2, 720 si livrarea ¥1, 330 (livrarea fiind platita acum 1 sapt.) dar stiu ca sunt sub 45€, si nu a fost marcat "cadou"; sunt minor si nu cunosc bine despre ce e vorba. TVA se plateste online? sau in persoana? Nu pot plati cu cardul.

4 răspunsuri:
| ValentinMihai78 a răspuns:

Vorbește cu părinții tăi, nu aici, fiind minor.

| pateulacuptor24 explică (pentru ValentinMihai78):

Mama nu chiar stie despre aceasta situatie, am intrebat-o cum stau lucrurile dar nici ea nu stie. Am intrebat aici ca probabil cineva cunoaste

| AlinDruhora25 a răspuns:

Eu cred ca de o sa trebuiasca sa platesti poate o sa poti plati direct la postasita tva ul. Dar la sume mici nu cred ca trebuie platita orice

| pateulacuptor24 explică (pentru AlinDruhora25):

In jur de 25€ a costat tot, dar cei de la BSI opresc coletele extracomunitare si le tin ei stiu cat timp. Data trecuta am platit TVA cu cardul mamei dar a fost un proces greu, asistenta din mail era agera sa-mi raspunda des totusi