| Darius_Darius_2001_fm11 a întrebat:

Salut, am o intrebare pentru cei care cunosc pescuitul. As dori sa populez o balta de pescuit si nu stiu cu ce pesti si ce cantitate ca sa nu pun prea multi? Ca sa nu moara

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Regulile sunt cam asa:
~ pentru pesti pana la 5 cm -> 1, 5 litri de apa/cm de lungime
~ pentru pesti de 5 - 9 cm -> 2 litri de apa/cm de lungime;
~ pentru pesti de 9 - 13 cm -> 3 litri de apa/cm de lungime;
~ pentru pesti peste 14 cm -> 4 litri de apa/cm de lungime.
Balta trebuie sa aiba circuit natural, iar dimensiunea se refera la marimea lor cand sunt adulti. Eu zic ca cea mai buna afacere este cu Crap, Stiuca dar daca este o balta mai murdara poti folosi: Carasul, Linul, Chiscarul. Din toate nu trebuie sa lipseasca: Plevustele, Porcusorii, Obletii, victimele celor mari de mai sus.