| mafiot1 a întrebat:

Salut.Am o intrebare si anume:Eu m-am angajat si am semnat contractul in data de 02.05. 2018 dar in mod official sunt angajat pe 04.05. 2018 deoarece pe data de 03.05. 2018 nu s-a avut loc in sistem sa incep atunci.Intrebarea mea este eu sunt platit in mod official cand am semnat contractul adica pe 02.05, 2018 sau sunt platit in mod official de pe data de 04.05. 2018?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Esti platit de la data cand ai inceput lucrul, nu are importanta data cand ai semnat contractul individual de munca.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ai lucrat la negru pana acum. Conform legii, la angajarea unui salariat – se inregistreaza in registru cel tarziu in ultima zi lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariatul in cauza. Daca vrea anagajatorul te poate plati si pe acele zile dar la negru.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru a veni in sprijinul acestei afiramatiei mele, redau:
Legea aferentă Revisal este HG 500/2011.
Operație:
a) elemente de identificare ale salariaților
– termen depunere la angajare: cel mai târziu în ziua lucrătoare anterioară începerii activității;

– termen depunere la modificare: cel mai târziu anterior împlinirii termenului de 20 de zile lucrătoare de la data apariției modificării.

Aici avem o excepție: situațiile în care modificările se produc ca urmare a unei hotărâri judecătorești sau ca efect al unui act normativ. În acest caz, modificarea se va face în ziua în care angajatorul a luat cunoștință de această hotărâre.

b) data angajării

– termen depunere la angajare: cel mai târziu în ziua lucrătoare anterioară începerii activității.

c) perioada detașării și denumirea angajatorului la care se face detașarea

– termen depunere la angajare: cel mai târziu în ziua lucrătoare anterioară începerii activității;

– termen depunere la modificare:

cel mai târziu în ziua lucrătoare anterioară începerii detașării;
cel mai târziu anterior împlinirii termenului de 20 de zile lucrătoare de la data apariției modificării.
Excepție: situațiile în care modificările se produc ca urmare a unei hotărâri judecătorești sau ca efect al unui act normativ. În acest caz, modificarea se va face în ziua în care angajatorul a luat cunoștință de această hotărâre.

d) funcția/ ocupația

– termen depunere la angajare: cel mai târziu în ziua lucrătoare anterioară începerii activității;

– termen depunere la modificare: cel mai târziu anterior împlinirii termenului de 20 de zile lucrătoare de la data apariției modificării.

Excepție: situațiile în care modificările se produc ca urmare a unei hotărâri judecătorești sau ca efect al unui act normativ. În acest caz, modificarea se va face în ziua în care angajatorul a luat cunoștință de această hotărâre.

| Krax256 a răspuns:

Oficial de pe 4. La negru 2 zile 2 si 3.