| Cristian_Dinu-eduard_1992 a întrebat:

Salut am primit o amenda acum 5 ani și după 5 ani... A sosit acasă este prescria sau nu?

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu esti clar si chiar te contrazici. Prima data spui ca "am primit o amenda acum 5 ani" si apoi ca "dupa 5 ani... a sosit acasa".
Spune cand ai primit procesul-verbal de contraventie si ce ai primit dupa 5 ani acasa si o sa-ti dau un raspuns concret.
In orice caz, potrivit Codului de procedura fiscala, citez:
"ART. 215. Începerea termenului de prescripţie
  (1) Dreptul organului de executare silită de a cere executarea silită a creanţelor fiscale se prescrie în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care a luat naştere acest drept.
  (2) Termenul de prescripţie prevăzut la alin. (1) se aplică şi creanţelor provenind din amenzi contravenţionale."

2 răspunsuri:
| Parmalat a răspuns:

Nu. Se calculeaza 5 ani de la 1 ianuarie al anului urmator.

Deci daca ai luat amenda pe 19 mai 2010, se calculeaza 5 ani de la 1 ianuarie 2011.

| Maryan_Marian_1994 a răspuns:

Salut! Daca ai primit o amenda in urma cu 5 ani atunci inseamna ca nu mai esti obligat sa o platesti acum. Conform legii o Amenda penala are valabilitate 5 ani, iar dupa trecerea celor 5 ani aceasta devine nula. Du-te la Primaria de care aparti si clarifica situatia dar nu inainte de a te sfatui cu vreun avocat in legatura cu prevederile valabilitati amenzii primite. cere sfatul unui avocat apoi daca avocatul iti recomanda sa faci ce ti-am spus si eu atunci du-te la primarie si clarifica, ca conform legii x din articolul y amenda devine nula