| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Am tot văzut pe olx oameni care vând haine, accesorii,, de firmă " (fake) la niște preturi de nimic(30-50 lei), de unde fac oamenii ăștia rost de produse de le pun la prețul asta? Sa ma apuc și eu de,, afaceri". E ceva site sau?

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Astea nu-s 'afaceri' sunt simple gainarii cu bani nu foarte multi scosi din asta.
Nu sunt gica contra dar unde bate la ochi intra ANAF pe fir si da amenzi de ustura, ma refer la cei care fac din asta o meserie cu haine multe si nefiind inregistrati la Registrul Comertului.
Dar poti incerca nu cred ca te ia cineva in vizor pentru marfa de 1000-2000 de lei sa zicem.
Dar o sa vezi si tu ca nu e foarte rentabil.
Am vazut multi vand si adidasi fake nike, adidas branduri mari etc desi acestea fiind TM -marca inregistrata nu au voie, inca o data ni se arata ca VAMILE din Romania sunt pline de militieni corupti si vamesi lacomi, asa trec si droguri, asa trec si tarfe prin aceleasi filiere de corupti.
Dupa aia ne intrebam de ce suntem cu 100 de ani in urma unor tari precum Germania sau mai ales SUA- pentru ca in State platesti impozit si daca esti gangster, daca ti-ai luat o casa sau o masina si nu o poti justifica ti se confisca, daca ai o afacere cat de mica sau mare tot platesti dar ai pentru ce, primesti in schimb servicii ca la carte : soseli cum trebuie, servicii medicale, scoli cum trebuie etc la noi chiar inteleg de ce face lumea evaziune si eu as face la fel platim taxe si impozite si banii ajung in mana unor vagabonzi de politicieni corupti, normal ca nu iti vine sa mai declari nimic la FISC, pe buna dreptate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Chinezarii

| RobertMoon a răspuns:

Le cumpără de la turci/chinezi la en-gros adică multe bucăți la preț ieftin și apoi le vând mai scump.

| Mirel4412 a răspuns:

Iti trebuie furnizori chinezi, ori te duci in dragonu rosu si te aprovizionezi. Ideea e ca nu cumperi o bluza si doua perechi de pantaloni ca nu iti da nimeni, daca vrei sa te apuci de bisnita intra tare in industrie

| Anonimul8091231 a răspuns:

Pai, le pot lua din secound-hand sau le aduc din alte tari, unde sunt foarte ieftine. Le aduc si aici la noi in tara le vand cu un pret mai mare. Nu prea stiu daca ar merita sau nu. Dar daca vrei poti incerca sa vezi daca va merge.