| AlexDorinel a întrebat:

De ce exista atâtea haine de firmă fake prin piețe și pe Facebook? Cât de mulți cumpara?

Și un lucru nu înțeleg, ce profit fac oamenii astia care vând lucruri la 10/20 lei?

Răspuns Apreciat de Editori
| 25girl a răspuns:

Pentru că în ziua de azi "haina îl face pe om", iar dacă haina nu e de firmă, omul nu e de valoare. Există și multe persoane care nu fac diferența între un fake și un original așa că aceste produse au trecere. Exista cerere, exista oferta.
Sunt produse cumpărate angro la prețuri foarte mici, care vândute la bucată, oricât de ieftine ar fi, tot fac profit. Sau mai sunt și second-hand și atunci prețul e de înțeles.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Fac profit, pentru ca le iau la gramada cu un pret mic si apoi le vand la bucata. Daca nu ar avea profit nu ar mai face asta.

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Sunt, normal. Altii cumpara iar altii ti le vand. In Brasov este un talcioc de bruneti de unde poti lua 4 tricouri cu 10 lei. Si multe altele.

| Violleta2022 a răspuns:

Marfa fake este facuta in China si profitul este imens.
Se copie un produs de marca si se multiplica in milioane de exemplare dar pe calitate joasa sau foarte proasta, de material. Costul de productie in China, a acestor produse este de 2-3 lei (sub 1 euro), de aceea ajung sa fie vandute la 10-20 lei.

| Violleta2022 a răspuns:

Corect: oamenii astia, sau oamenii acestia
Incorect: oameni astea

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pentru ca sunt o gramada de inapti care considera ca boarfa de pe ei ii face mai putin degeaba.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Ti-m mai zis intr-o postare: tu scrii despre lucruri pe care nu le cunosti. Se scrie "oamenii acestia".

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Exista oferta pentru ca exista cerere. Fac profit pentru ca sunt extrem de ieftine hainele facute prin cine stie ce locuri sau chiar de ei. Doar imprima un logo pe un material. Acum se poate imprima si folosind o imprimanta cu laser, pui pe material o substanta si plasezi foaia peste.

| raMLesS a răspuns:

Pai fac, tu crezi ca vand doar o haina? Poate ei cumpara sau chiar fac tricourile alea cu cativa lei, cand levand au profit de 5-10 lei bucata... 5 tricouri pr zi = 50 lei profit sa zicem... Intr-o luna si-au luat 1500 lei lejer.

| Zuzu1991 a răspuns:

Orice marfa atat de ieftina e in 99.99% din cazuri furata, asa ca profitul e undeva aproape de 100% (mai e transport si alte d'astea)

| Invictusman a răspuns:

Fiindcă un tricou fake de la Karl lagerfeld îl găsești la 70-100 de ron, și unul original e 800-1200 de Ron.
Unul fake e pentru buzunarul fiecăruia, unul original cum e tricourile de la off White nu și le permite oricine, un tricou original costa și 1500 de ron.
Asta nu e nimic, am văzut un tricou nașpa cu un maimuțoi de plus pe el ce purta un tricou supreme și era ediție rara ce costa 6500 de ron, am poza pe tel cu acest tricou.

| Invictusman a răspuns (pentru Invictusman):

Cum sunt tricourile *
Uită-te la tricourile de la Philip plein ce ieftine sunt pe olx și cât costa unul original.

| Invictusman a răspuns:

Am uitat sa precizez. Fiindcă sunt tot mai multe persoane fake, asa ca de câțiva ani au apărut și hainele fake care li s-ar potrivi de minune, li s-ar atribui lor aceste haine având în vedere ca caracterul lor, este o ironie ce reflecta realitatea, răspuns acest răspuns este unul ironic dar care reflecta realitatea.