| Alexalb a întrebat:

Salut! Am un card ISIC la BRD de student și aș vrea să schimb banca pentru că mi se pare că au comisioane mari, de ex. dacă primesc bani de la cineva pe card îmi ia mie mereu 4 lei comision sau dacă scot de la un alt ATM decat BRD imi ia comision destul de mare. Știu ca sunt bănci la care poți să scoti si de la alte bancomate fără comision. Si aș vrea sa vă intreb două lucruri. Pot să aplic pentru un card de student la altă bancă în timp ce il am pe asta la BRD, că până îl închid durează ceva? Și ce bănci îmi recomandați?

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la Brd si intreaba i pe ei, nu stim.

| Frank51 a răspuns:

Da. Am cont la Raiffeisen de la 18 ani, n-am plătit în viața mea vreun comision pe nimic. Diferența între cont normal și student nu există, toți au zero comisioane.

| Zuzu1991 a răspuns:

ING
au cele mai mici comisioane din cate stiu eu
BRD are printre cele mai mari, chiar ai putea sa ii dai in judecata pentru fiecare 4 lei pe care ti iau pentru ca ai primit bani, se numeste clauza abuziva, dar deh, toate bancile fac d'astea
auzi, la BT mi se pune poprire, DE CATRE STAT, deci ei cu multa nesimtire imi pun "comision de poprire" de 150 de lei
cat de JAVRA poti fi ca banca sa profiti de pe urma necazului cuiva angry

| Jonas94 a răspuns:

Salut.
Fugi de băncile mari cât poți (BRD, BCR, BT), pentru că te rup cu comisioanele.
Personal folosesc conturi de la două banci First Bank( obligat de angajator) și ING.
La ING am cont de 5 ani, nu am avut mari probleme cu ei.
Ei au și funcția de portare a banilor de pe un alt card, chiar și de la altă bancă, fără comision.
Întreabă în office ce comisioane se pot aplica contului tău.
Dar știu sigur că nu ai comision la încasare, la transfer interbancar, etc.
Plus că Homebank-ul este foarte ușor de folosit.
Iar pentru închiderea cardului de BRD, trebuie să te duci să depui o cerere, să plătești un comision pentru închiderea contului; din câte știu durează maxim 2 săptămâni de la depunerea cererii până la închiderea efectivă a contului.