| alessandro2940 a întrebat:

Salut, am vândut o bicicleta la un baiat in vârsta de aproximativ 16-17 ani.Acesta constata după mai bine de 14 zile după ce i-am vândut produsul ca sa ii dau bani pe o piesa care cică i s-ar fi stricat la 2 zile după ce acesta a achiziționat produsul, totuși țin sa mentionez ca nu am fost anunțat fix când i s-a stricat ci am fost contactat abia după mai bine de 14 zile de defect.Acesta a și probat produsul înainte sa îl cumpere și a zis ca este perfect, zice într-una ca dacă nu-i dau banii ma duce la poliție, are dreptul?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu are ce sa-ti faca dupa atata timp, stai linistit. Chiar daca se duce la Politie, desi nu cred ca o va face, vei avea castig de cauza.

| Lukasssz a răspuns:

Singurul lucru pe care poate sa il faca e sa te ia la bataie.

| danbnz a răspuns:

Are dreptul sa se duca unde vrea dar nu va rezolva nimic.
Si-a asumat riscul cand a cumparat la mana a doua.
Nu ai nici o obligatie fata de respectivul.

| Yuoia a răspuns:

I s-a stricat lui, nu i-ai vandut-o defecta. Asa ca, nu are ce face nici la politie, nici in alta parte. Vrea doar sa stoarca niste bani de la tine.

| Skarr a răspuns:

Nu i da nimic. N are ce sa ți facă

| Gligore2000 a răspuns:

Putea sa se strice si dupa doua ore, nu este treaba ta.

| nicunicu3 a răspuns:

Ii spui asa,daca zice ceva politia,este un targ de achiziti cu toti suntem liberi sa cumparam si sa vindem,dar mai intai tu ca si cumparator ai luat-o mi-ai dat banii deci este a ta si + nu este nici o asigurare ca ai fi avut tu chitanta ca ai cumparat de la mine si din punct de vedere legal este bicicleta ta daca este chitanta la tine si ii zici, a da vrei banii, nu iti dau fiindca te denunt eu pe tine ca mi-ai furat bicicleta si iti face dosar penal pentru asta, tu ai stricat-o si zici ca tot eu sunt de vina, cand ai cumparat era perfecta mai departe nu ma intereseaza ti-am dat-o tie da. Daca te duci la politie si nu prezinti dovada ca eu ti-as-i fi vandut-o le arat eu si le zic ca mi-ai furat-o din fata blocului/curtii si vreau sa se faca o ancheta pe numele tau si sa se deschida un caz penal. Daca este asa al dracului si oricum politia cand se bat 2 nu intervin niciodata in Romania, deci stai linistit nici acum nu o sa vina sid aca vin le arati uite ma mi-a furat bicicleta si pa.Asta ii propui lu pusti daca tot face ca alea cand vine politia i-a ma chitanta si pa daca nu ne intelegem de vorba buna.