| Florin1936112 a întrebat:

Am vandut ceva pe olx, persoana care a cumparat produsul a facut plata cu transfer bancar, au trecut 5 zile de cand a facut plata produsul a ajuns la el si eu nu mai dau de el, nu mi-au intrat banii in cont, am doar o adresa care este la 300km de mine si un numar de telefon, pot rezolva ceva la politie? Ma gandesc ca ma duc degeaba si nu o sa faca nimic.
Am dat un produs gratis.

17 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu mai poti face nimic. Adresa pe care ti-a dat-o, probabil este fictiva. Nr de telefon de la vreo cartela prepay, care posibil ca deja a aruncat-o. Niciodata nu am avut incredere in cei care tranzactioneaza pe OLX. Poate iti este invatare de minte.

| Violleta2022 a răspuns:

De unde stii ca a facut plata cu transfer bancar?
Doar pentru ca ti-a zis el?
Transefrul bancar se poaet anula in moemntul urmator, dupa ce i-a luat el o poza ca-i in curs de procesare.
Ideal este sa nu trimiti nimic, pana nu-ti vezi banii in cont!
Fa reclamatie la Politie cu ce ti-a trimis el, daca cumva ti-a dat datele lui adevarate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si tu l ai crezut?

| Catrice a răspuns:

Vezi că în weekend nu lucrează bancile.

| Legion7X a răspuns:

Https://www.tpu.ro/......un-gicuta/

Se pare că nu ești singurul

| Legion7X a răspuns:

Cred că Firma care livrează pachetul, trebuie sa aibă niște adrese de livrare.Livrare din punctul X până în punctul Y.
Tu dacă ai pus pachetul trebuie să fi înregistrat undeva, cu un număr, serie sau ceva. După care se face legătura și cine la preluat pentru livrare. Nu ai vreo chitantă pe acasă, ceva Nu ai nimic la mână? Iar pachetul tau presupun că are o serie, un cod ceva de de preluare. habar n-am mă gândesc. Trebuie să existe o soluție. Băniiesc că Totul este înregistrat, undeva. În fine, n-ai știut nici tu, sau probabil nu te-ai documentat așa ca chestie, despre olx și posibile țepe. Pe net sunt multe chestii exemplare dacă ai căuta.

| GenSto a răspuns (pentru Legion7X):

Destinatarul pune adresa vecinului sau a dusmanului din gradinita... Curierul îl sună pe destinatar. Destinatarul spune că nu e acasa, dar se pot întâlni în oraș sa ridice coletul... Si uite asa se pierde urma destinatarului. happy

| zilog a răspuns:

Cum de ai dat produsul fără să te asiguri imprealabil că ți-au intrat banii în cont!
Mă bucur că ți-s-a întâmplat. lucrul acesta pentru ca să îți fie învățăre de minte atât ție cât șî multor altora prieteni rude... pentru ca pe viitor să verifici banii inainte de a trimite produsele!

ACUM CEEA CE ÎȚI RĂMÂNE DE FĂCUT TREBUIE SĂ TE DUCI LA милиция
la miliție și poate te ajută

| Vântulalb a răspuns:

"a facut plata cu transfer bancar"
Ai o fotocopie a dovezii depunerii (chitanta)?
Datele bancare oferite erau corecte? Poate ai gresit ceva si s-a refuzat incasarea.
De aia e bine sa folosim serviciile POSTEI ROMANE cu serviciul de ramburs. Curierilor nu le pasa nici de marfa ta, nici de banii tai.
Poti sa te duci la politie. Dar nici cand nu au multe cazuri nu se omoara cu treaba. Or' acum cu pandemia... au de patrulat.

| Wr3nch a răspuns (pentru Vântulalb):

Aceiasi posta romana care fura din plicuri si joaca fotbal cu colete? vezi sa nulaughing

| Vântulalb a răspuns (pentru Wr3nch):

Asta e parerea ta. Eu folosesc DOAR Posta romana. Nu am avut niciodata probleme.
Dar, iata ce fac curierii!

| Wr3nch a răspuns (pentru Vântulalb):

Nu e parerea mea dar cunosc oameni pagubitilaughing Si ce vina are curierul ca ala o anulat transferul bancar? 0, ca nu tine de ellaughing

| goguPatent a răspuns (pentru Vântulalb):

Posta Romana e o gluma proasta.
Ce vina are curierul ca el a luat teapa? Exista plata ramburs si la curier

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,
Din pacate ceea ce ai patit este o schema clasica prin care ai fost pacalit.
In conditii normale, un OP este procesat de banca/banci in maxim 24h de la semnarea lui (exceptand vineri spre luni).
Cel mai probabil, individul in cauza a contactat banca dupa emiterea ordinului de plata si a cerut blocarea /anularea platii catre tine.
Intrucat am clarificat aceasta parte a problemei, ce poti face mai departe este sa iei legatura cu OLX prin e-mail in care sa detaliezi problema si prin care sa le aduci la cunostinta ca ai depus in paralel o plangerele la politie pentru inselaciune (cauta cea mai aproapiata sectie de tine).
Mai departe, incearca sa te relaxezi si sa accepti lucrurile asa cum sunt. Colaboreaza cu politia di ofera-le toate datele pe care le ai. Cu putin noroc, iti vei recupera produsul sau...
il vor gasi pe vinovat, caz in care va trebui sa te constitui parte civila in procesul deschis impotriva inculpatului pentru a iti putea recupera prejudiciul.

O seara buna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sper că nu valora așa mult.

| sawareekh a răspuns:

Nu mai poti face nimic cu parere de rau.
Ai ales sa mergi pe incredere in loc sa verifici tu.