| Kolyaro a întrebat:

Acum aproape un an, am avut un incident auto minor cu vecin, am facut amiabila si totul a iesit ok intre noi. Din pacate, autovehiculul era pe numele altui proprietar, la fel si RCA-ul. Proprietarul a spus la telefon atunci sa nu ii dau datele, dar fiind amiabila nu aveam prea mult de ales. Astazi, 31. 05. 2020, proprietarul (fostul proprietar, am inmatriculat masina pe numele meu acum 3 luni) m-a amenintat ca ma da in judecata si pe mine, dar si brokerul si societatea de asigurari pentru ca el cica nu si-a dat acordul. Eu l-am anuntat de incident si el m-a contactat abia acum cand i-a scazut clasa Malus la RCA. Are dreptul sa imi faca ceva? El ma tot suna si imi vorbeste foarte urat, ma bate gandul sa merg la politie pentru hartuire. Care imi sunt optiunile?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, te poate da in judecata pe cale civila si sa castige, avand in vedere ca prin accidentul facut i-ai cauzat o paguba. Sigur ca poate obtine doar suma ce reprezinta diferenta dintre ce a platit acum pentru asigurare si ce ar fi platit daca nu era accidentul facut de tine, asta este putin, mai mult ar fi cheltuielile de judecata, mai ales daca isi angajeaza un avocat.
Avand in vedere acestea ar trebui sa te intelegi cu respectivul, platindu-i diferenta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Zii ca ii platesti tu diferenta de rca si aia e. Nu trebuie sa fie mult.

| Kolyaro explică (pentru suntserios):

As vrea sa stiu daca e posibil, si pe ce baza, poate sa dea in judecata. Ca si eu pot spune in momentul asta "asta ma ameninta la telefon, hai sa merg sa fac plangere penala". Nu e ok nici cu amenintari, dar nici pentru el sa aiba pe cap asa ceva.

| suntserios a răspuns (pentru Kolyaro):

Aveai contract de v c la momentul la care ai folosit asigurarea?

| Kolyaro explică (pentru suntserios):

Aveam, da. Plus ca eram si incepator in momentul in care am batut palma la toate. Adica iti asumi sa dai rca-ul tau unui incepator.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cea mai simplă acțiune este să îi blochezi numărul. Cu ceea ce te amenință el, nu poate face mare lucru.

| mihai69 a răspuns:

Hai s-o luăm logic: dacă ai fi ascultat de "ordinul" proprietarului de a nu da datele, ai fi fost nevoit să mergi la poliție și acolo se făcea procesul verbal fără să te mai întrebe dacă dai sau nu vreo dată, pentru că așa spune legea.
Din păcate, asta e problema la noi cu asigurarea RCA, că nu e legată de șofer, ci de mașină (mă rog, de proprietarul acesteia).
N-are decât să te dea în judecată, va pierde. Și timp, și nervi, și bani.

| Kolyaro explică (pentru mihai69):

Esti sigur ca va pierde? Intreb pentru linistea mea sufleteasca, nu sunt obisnuit cu incidente de niciun fel.

| mihai69 a răspuns (pentru Kolyaro):

Sigur nu am cum să fiu, din două motive: nu sunt jurist de meserie, iar justiția din România oferă mereu surprize neașteptate.

| Numepubliccasavadalumea a răspuns:

Da-te la politie si spune-pe situatia