| 0marry0 a întrebat:

Salut,

Anul acesta ma voi inscrie la facultate. Eu nu am dat bacul la engleza, deoarece am atestat Cambridge, pe care l-am tradus si legalizat pentru a fi luat in considerare.

Intrebarea mea este daca imi trebuie o alta traducere legalizata pentru inscrierea la facultate? Sau o pot cere pe cea de la liceu inapoi?

Răspuns Câştigător
| stpu a răspuns:

Din cate stiam eu, a avea Cambridge-ul nu inseamna doar faptul ca nu mai dai examenul obisnuit, ci vei primi atestatul de la liceu, doar ca vei avea nota maxima.
Asteapta sa primesti diploma de bac si atunci vi se vor da si atestatele. Daca nu ti se da atestatul la engleza, nu cred ca vei primi diploma tradusa si legalizata, deoarece aceasta trebuie sa ramana la dosar ca justificare a faptului ca n-ai dat examen.
Oricum, nu-ti fa griji. Ai timp suficient sa-ti iei diploma si atestatele, iar apoi sa le depui la facultatea dorita de tine...

| 0marry0 explică (pentru stpu):

Gradul de dificultate al atestatului meu e mai mare decat orice grad dat la bac, asa ca in teorie nu poate fi echivalat cu o nota.
Din ce am inteles, se va nota cu "atestat".

Banuiam eu ca va trebui alta, dar mai vroiam o parere happy. Mersi.

Nu am foarte mult timp, saptamana viitoare sunt inscrieriile, iar diplomele nu sunt gata.

| stpu a răspuns (pentru 0marry0):

Eh, dar lasa ca la liceu e bine. Stai sa vezi la inscriere, mai ales daca gasesti pe acolo vreo dezordine si persoane adormite.
Stai sa vezi in timpul facultatii... Nu-ti fa griji. Sistemul de invatamant devine din ce in ce mai misterios.
Pai cel tarziu miercuri veti primi diplomele. Nu se puteau da pana acum pentru ca mai erau contestatiile. Stai linistita, la multe facultati se va prelungi termenul limita de inscriere. Totusi, au de pierdut bani, iar facultatile nu-si permit laughing

| 0marry0 explică (pentru stpu):

Nu stiam ca se pot prelungi termenele de inscriere. Good to know big grin.

Oricum, cu una sunt gata... acum pe ultima suta de metri mai incerc la inca una, ca sa nu raman pe dinafara un an.

Nu ma speria, inca am sperante pentru un viitor laughing.

4 răspunsuri:
| anadark84 a răspuns:

Cred ca cea de la liceu ramane acolo macar pana iti vei ridica diploma de bac.