| Lester23 a întrebat:

Salut. Ca sa mi se poate da concediu medical trebuie sa iau de la fostul angajator stagiul de cotizare sau anexa 7. Ce trebuie mai exact? si ce trebuie sa prezint la medicul de familie respectiv actualul angajator?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu are treaba concediul medical cu stagiul de cotizare, că nu pleci in somaj.
Mergi la medic si daca ti se da concediu medical, cu el te prezinti la angajator. Ti se va plati concediul dupa cum scrie acolo.

| siriusblack98 a răspuns:

Ahm...nimic din ce zici tu. Cat timp ești asigurat medicul îți eliberează documentul de CO medical pe care tu îl vei duce angajatorului când revii la munca. Iar dacă te întrebi, doctorul să știi ca te găsește imediat într-o bază de date daca ești sau nu asigurat. Bafta!

| adryang78 a răspuns:

Anexa 7 este stagiul de cotizare și îți este necesară doar la AJOFM, în cazul în care vrei să beneficiezi de șomaj. Tu ai nevoie doar de o adeverință care să ateste că ești angajat și asigurat. De ce se cere adeverința asta, mă depășește, dar așa e la noi. O simplă verificare după CNP pe site-ul CNAS arată clar dacă ești asigurat sau nu și dacă ai card de sănătate.

| Lester23 explică:

Au cerut in mod evident cotizarea in ultimele 12 luni, unde cel putin 6 luni trebuie sa fii fost angajat ca sa pot beneficia de concediu medical.