| GEORGEL2012 a întrebat:

Medicul de familie poate acorda concediu medical, daca nu am recomandare de la alt medic? daca nu am nici o boala se acorda concediu? trebuie adeverinta de la serviciu pentru concediu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MeForeverAlone a răspuns:

În primul rând, da, medicul de familie îți poate acorda concediu medical dacă nu ai recomandare de la alt medic.
În al doilea rând, medicul de familie îți poate da concediu medical dacă îi dai șpagă, dar nu îți recomand pentru că mai nou se fac o mulțime de controale de la ANAF, dar medicul de familie îți poate oferi concediu pentru că ești bolnav, sau răcit, sau concediu de odihnă sau mai știu eu ce.
Iar în al treilea rând, nu-ți trebuie adeverință de la serviciu pentru concediu.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Meidul de familie iti poate acorda concediu medical pentru anumite boli, care nu necesita consult de la specialist.
Daca nu ai nici o boala, iti poti lua fie concediu ed odihnos, fie consicediu fara plata, niciodata concediu medical.
Da, este necesara o adeverinta de la serviciu in care sa se precizeze cate zile de concediu medical ai avut in ultimul an

| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu ai nici o boala, medicul nu-ti poate da adeverinta medicala. Iar daca este ceva grav, intai te va trimite la medicul specialist sau la spitalul de urgenta!
Daca ai nevoie sa lipsesti de la servici, mergi si ia-ti concediu fara plata!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Medicul de fam iti poate da cel mult 5 zile ( daca nu gresesc ), pentru perioade mai lungi e nevoie de medic de specialitate.

| CuriousStuff a răspuns:

Cum sa-ti dea concediu medical daca nu ai nicio boala?
Mai gandeste-te si ca daca o sa faci o boala in urmatoarele luni nu o sa mai ai voie sa-ti iei concediu medical, pentru ca nu ai dreptul doar la un numar limitat de zile.

| CuriousStuff a răspuns (pentru CuriousStuff):

Si o adaugare la ce am scris mai sus, este foarte posibil ca daca esti in concediu medical sa primesti cateva vizite acasa de la anumiti indivizi iar daca nu esti acasa (bolnav) sa iti anuleze concediu, probabil se da si ceva amenda si medicul care l-a dat sa sufere consecinte foarte severe, asa ca nu e de joaca. Chiar nu cred ca mai sunt in ziua de azi medici care sa dea concedii asa, degeaba. Pentru ca se fac controale.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Concediu medical se acorda dupa cum spune si numele, in caz de boala! Acum ca mai sunt unii medici de familie care pentru.50 lei iti dau concediu, e alta poveste. Dar concediu medical in mod corect se da din motive medicale. In rest exista concediu de odihna sau poti opta pentru concediu fara plata.