| Lecaalex123 a întrebat:

Salut, cam cat costa o hala metalica, de vreo 15 m?
Si o alta intrebare, pentru ce sunt folosite acestea?
( prima întrebare pentru un prieten si a doua pentru mine )

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

Cat costa nu as putea sa-ti spun, fiindca din 2010-2011 nu m-am mai uitat deloc la preturile pentru metal, insa cunosc 2 persoane care si-au facut casa (simpla si de dimeniuni reduse) pe structura metalica (deci in principiu o hala metalica) si au iesit mai ieftin decat cu structura de beton+fier beton.
Oricum -depinde de cum o imparti pe interior (daca mai ai stalpi si la interior sau nu, cum dimensionezi structura... de exemplu poti folosi dimensiuni mai mici de stalpi si grinzi metalice, interconectate cu mai multe rigidizari... asta decide proiectantul, in functie de zona seismica si puterea vantului + stabilitatea terenului)

Uite aici pentru ce poti folosi o hala metalica:
https://www.tpu.ro/......-m-latime/

... plus: sedii de depozite si magazine, cladiri de birouri (ex-seful meu are biroul intr-o hala metalica de dimensiuni 7x5x2.5, anexata locuintei), etc