| Romeo666 a întrebat:

Salut.Cat credeti ca vor valora bancnotele de 20 si 500 de lei peste 50-100 de Ani.Se merit sa ma apuc sa strang 100 de bancnote de 20 si 500 de Lei in speranta ca vor valora extrem de mult peste 50-100 de Ani?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca vei trai peste 100 ani, atunci sigur vor valora ceva (macar pentru nepoteii tai).

| darrio2007 a răspuns:

E bine sa ii cheltui acum cât ii ai. La cum merg treburile e posibil sa nu mai valoreze nici cât o ceapă degerată. Nu te mai gandi asa departe.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| Dismally a răspuns:

Cele de 500 lei sunt destul de rare si vor fi valoroase, ideal ar fi sa le ai necirculate. Cat despre pastrarea lor pentru 100 de ani... crezi ca apuci sa le vinzi? big grin

| Brizbriz a răspuns:

Sigur ca da, cand o sa fi tu oale si ulcele, POATE cineva va face bani din ce bancnote ai strans tu acum

successsssssss

| 1997onur a răspuns:

Bani nu au nici valoarea într-o zi ai sa înțelegi cu adevărat ce vreau sa spun cu adevărat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crezi ca o sa obtii vreun raspuns?
Cine poate sa stie asa ceva.

| Dobrinx a răspuns:

In aia 100 ani, sunt in proportie de 99% sigur ca moneda ca si obiect fizic si palpabil, pentru schimb, nu o sa mai existe.

Azi 500 lei au valoarea de 1 cos de cumparaturi pentru 5 zile
Peste 10 ani aceeasi suma o sa valoreze 1 cos de cumparaturi pentru 3 zile.

Banii se devalorizeaza. Incet dar sigur. Asta au facut de cand au apartu. Investeste-i!

Nu o sa iti dau eu acum exemple ce si cum sa cumperi cu ei. Ai internetul care contine informatii infinite. Cauta acolo, acum, azi, maine. In fiecare zi de acum inainte

Cauta cum sa iti investesti banii. Peste 100 ani o hartie pe care scrie 500 lei o sa valoreze fix cat valoreaza acum o bucata de hartie pe care o impaturesti si o pui sub masa sa nu se mai miste [ sau ceva de genu ]

| daculliber a răspuns:

Ca artefact va avea valoare mare, dar peste 300-400 de ani. La cum văd eu criza, Ar trebui să investești in provizii de conserve, hârtie igienică, apă, ulei, țigări și alcool (vor fi căutate) medicamente. Râzi cât vrei, dar când nu se vor găsi, îți vei aminti de mine.

| theoutcaste a răspuns:

Nu merita. Poate nici nu apuci 50 de ani. Investeste-i.