mira
| mira a întrebat:

Nu credeti ca de undeva, poate chiar de la noi, ar trebui lansata o intiativa privitoare la modul in care pastram bancnotele? Avem cele mai indoite si sifonate bancnote din UE. Mira

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

La cat sunt de scumpe portofelele... happy Din pacate legi se pot da multe, parerea mea e ca s-ar putea sa si existe, oricum nu le baga nimeni in seama pe cele mai multe din ele. Probabil ca asta tine din familie - familia si scoala ar trebui sa educe omul mai bine, sa ii explice valoarea banilor, costul reemisiei lor in caz de rupere. Legea - cine sa o aplice - vanzatoarea de la magazin - nu-ti mai primeste banii... Ele zic mersi daca vine sa cumpere cineva de la ele. Scuze Mira, stiu ca avem bancnote sifonate si rupte... Arata cam cat sunt de valoroase pentru noi. De aceea mi-ar fi placut sa fie mai frumoase (vezi la intrebarea din campul portocaliu de sus) - poate atunci le pretuieste cineva.

6 răspunsuri:
| username_7558 a răspuns:

Deja există soluţie: trimite-mi mie bancnotele tale şifonate, şi ţi le calc eu cu fierul de călcat, apoi ţi le returnez bineînţeles...

Nu ştiu de tine, mira, dar eu nu am destule bancnote cât să mă îngrijorez că se şifonează...

mira
| mira explică:

Intr-adevar, am exagerat cu acea comparatie din finalul intrebarii.Realitatea este ca simt in continuare o stringere de inima cand vad cum se impatureste de cateva ori o bancnota numai ca sa incapa intr-un buzunaras strimt.Cam aceeasi senzatie o am cand vad pe cineva ca indoaie foaia unei carti in loc sa foloseasca un semn de carte, fie si unul improvizat. Le multumesc tuturor pentru raspunsuri, reactii si semnale. Sper ca am reusit sa aduc in memoria lor cateva recomandari ale BNR. Mira

| JayLeno a răspuns:

Draga Mira, te inseli amarnic, cred ca nu ai vazut cum arata hartiile de lire sterline in UK! acolo rar intalnesti o hartie intreaga, majoritatea sunt sifonate si rupte...straight face parerea mea este ca romanul are grija de "hartiile" lui deoarece stie ca rupte nu i le primeste nimeni, in UK spre ex toate magazinele primesc bancnote rupte fara sa comenteze nimic...asa ca englezoilor nu le pasa de ele.

| astertix09 a răspuns:

Imaginează-ți numai câte falimente s-ar înregistra dacă la intrarea în magazine ar scrie, sub orar "Nu primim bancnote șifonate! Vă mulțumim pentru înțelegere! "

| mariusres a răspuns:

Fiecare isi tine banii cum vrea. tie ti-ar placea sa iti dea cineva indicatii cum sa iti faci parul dimineata?

bancnotele romanesti sunt din plastic si se comporta excelent in comparatie cu cele de hartie(euro de exemplu). eu cred ca tu ai uitat cum aratau bancnotele alea vechi romanesti de hartie, erau mizerabile!

| vio2006 a răspuns:

Mira, draga mea, te contrazic....de cand avem si noi bancnote din plastic, nu cred ca sunt "cele mai indoite si sifonate"....Cred ca ne-am cam invatat sa ne punem cenusa in cap, asa, aiurea...Ai impresia ca vreun cetatean din UE isi pune problema ca are banii "sifonati'?