| Wordofthat999999 a întrebat:

Cat este salariu mediu pe economie in Republica Moldova si Rusia dar sa-mi spuneti in banii romanesti ca sa inteleg si intreb de curiozitate nu ca vreau sa ma mut a acolo.

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

În luna septembrie 2014, câştigul salarial mediu nominal brut în Republica Moldova a fost 1000 de ron, rusia

| RAY a răspuns (pentru RAY):

649 ron minimul, brutul nu-l gasesc pentru rusia

| RAY a răspuns (pentru RAY):

47 554 ruble ruseşti =
3 075,1632 lei noi
https://tradingeconomics.com/russia/wages

| Wordofthat999999 explică (pentru RAY):

Adica aproape 7 milioane ca in Romania? Ma rog la noi s-au marit putin cica si acum e 10 milioane minim pe economie

suntserios
| suntserios a răspuns:

Https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_European_countries_by_average_wage

gasesti aici

in Rusia media e pe la 460euro
in moldova pe la 194 euro

| RAY a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Vezi asta e o pacaleala de fapt, la ei preturile sunt mult mai mici ca in Romania, noi castigam mai mult dar avem preturi de Germania sau chiar mai mari, de exemplu in norvergia au salari mari dar preturi pe masura, in Germania netul e 50 de euro pe luna de exemplu, o cafea 5 euro, chiria 500 de euro in oras

| Wordofthat999999 explică (pentru RAY):

In Rusia preturile sunt mai mici? In Norvegia o pereche de blugi, bluza, tricou si pantofi cat costa de exemplu? Dar nu-mi spune in coroane ca nu inteleg.

| RAY a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Nu stiu dar sunt mai mici, multi mai scumpe ca aici