| Santinela a întrebat:

Salut!
Caut niște sfaturi/coordonări pentru ce aș vrea să fac.
În primul rând vreau să strâng bani, în de ajuns să cumpăr două utilitare 3.5T, apoi vreau să știu ce firmă trebuie să-mi fac, probabil S.R.L?, pentru a pune aceste două utilitare în transport cum ar fi bilka, îmi pun mașinile acolo cu 2 angajați pentru venit sau alte locuri cu câștig mai bun.
În ce locuri pot face asta?
Am nevoie de sfaturi!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca ai nevoie sa strangi mai multi bani d ecat iti imaginezi tu, ca-i vorba de infiintarea unui SRL, apoi obtinerea de autorizatii de functionare, cumpararea masinilor, asigurarea soferilor, plata salariilor a 4 oameni (2 soferi, tu si contabilul autorizat care trebuie sa-ti faca actele contabile la zi).

Afacerea asta nu merge peste tot, de aceea este necesar ca tu s afaci un studiu de piata in orasul/satul/comuna sau locatia unde esti si afli daca ar merge acest tip de afacere ca nu-i usor sa asiguri salarii in situatia in carea afacerea nu are clientela.

| Violleta2022 a răspuns:

E te-as sfatuii sa cumperi intai o utilitara pe care sa o sofezi tu singur, muncind zi de zi sa ai idee daca ai clientela si ai putea face profit cu ea, fiindca ca nu-ti vei putea permite o investitie de 20-30.000 de euro de la inceput, odata ce nu ai habar daca va functiona.

| sierra1 a răspuns:

Planul de afacere ți-l faci singur. Dacă ai o variabilă fără răspuns sau cu răspuns nefavorabil, te lași de afacerea in direcția inițială și schimbi. Deci nu recomandăm noi ci caști tu ochii (larg de tot) să găsești o nișă in care te potrivești tu cu cele două utilitare 3.5T (?!)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Alte locuri cu câștig mai bun. Ce înțelegi prin locuri? Eu zic să strângi întâi banii, Până îi strângi tu, se schimbă lumea.