| capoi a întrebat:

Salut, cum as iesi cel mai bine anul viitor? Cu un venit lunar de 6630 lei, as trece de plafonul de 24 minime pe economie cu in jur de 300 lei, ceea ce ar insemna ca voi plati pentru pensie 25% din 6600 lei lunar (2minime pe economie), inca in jur de 670 lei pe luna pentru asigurare, plus inca 10% impozit. Asta daca raman PFA.
Ar merita sa imi fac un SRL si sa ma auto angajez? Ca sa platesc CAS de 25% pe un 3300 lei in loc de 6600 si CASS tot de 10% doar pe minim?

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai un calculator simplu aici

https://dosario.ro/calculator-taxe-srl-pfa-2024#calculator

da, in cazul tau iesi mult mai bine pe srl, asta da esti ok cu faptul ca pe srl nu ai acces mereu la bani