| SoftCookie a întrebat:

Buna! Eu am un SRL - platitor de impozit pe profil (de anul acesta). Din ce mi-a explicat contabila, din mai se va calcula impozitul pe dividente. Avand in vedere ca am depasit plafonul de 6-12 salarii pentru dividente, o sa platesc si CASS. Asta ce inseamna? Ca o sa am sananatea?
Intreb pentru ca eu acum lucrez exclusiv pe firma si ma gandeam sa imi iau separat sanatatea pana anul viitor, cand ma pun ca si angajat. Dar daca voi avea sanatatea, atunci nu mai e nevoie, nu?

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De ce nu te angajezi la firma, cu salar minim?
Astfel scapi de batai de cap suplimentare!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine este sa intrebi direct la casa de asigurari de sanatate, numai ei stiu exact

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, plata Cass înseamnă că vei fi asigurat sanatate

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca tot scoti atita ca dividende, nu fi tont si fa-te ACUM salariat cu salariul minim.

| SoftCookie explică (pentru GabiDumitrescu):

ACUM sunt pe profit (ceea ce inseamna ca 16% din ce profit fac se ia). Daca ma pun si salariat, se mai ia acel 40%. Ma mut de anul viitor pe venit (unde o sa se ia 1% din ce profit fac) si ma pun atunci salariat, e mai logic.

| SoftCookie explică (pentru GabiDumitrescu):

Plus ca noua legislatie (din 2023) nu imi permite sa imi mut ACUM firma pe impozit pe VENIT, trebuie sa astept pana la anul'. Intrebarea asta era pentru persoane care detin un SRL sau stiu cat de cat despre noile schimbari,

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SoftCookie):

La impozitul pe venit NU SE IA 1% din profit, ci 1% DIN VENIT. Profitul il scoti sub forma de dividende sau il reinvestesti, treaba ta. La dividende dai 8%. Am tot primit mailuri de la contabilitate privind schimbarile, dar partea cu mutatul mi-a scapat, ca nu era cazul. Eram deja micro cu impozit pe venit de ceva ani. Totusi, daca e cum zici (mi-e sila sa stau sa caut), nu ar fi mai profitabil sa iei si sa inchizi firma asta apoi sa continui activitatea cu una noua, pe care o bagi micro cu impozit pe venit de la inceput?

| SoftCookie explică (pentru GabiDumitrescu):

Da, din profit, am zis gresit. De ce sa fie mai profitabil? (chiar intreb sincer, ca nu inteleg de ce) mi se pare ca tot pe acolo e. Oricum dadeam o suma similara din salariul meu statului. Ma pun de anul viitor salariat, trec inapoi pe venit; si anul asta platesc doar sanatatea + procentul care se ia din profit. Luna viitoare imi si iau masina pe firma si o pun pe aceea la cheltuieli

| SoftCookie explică (pentru SoftCookie):

* din venit. Scriu si eu in graba.

| SoftCookie explică (pentru GabiDumitrescu):

Eu stiu ca daca ma pun salariat cu mimimul pe economie, pot sa scot doar salariul net. In rest tot sub forma de dividende

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SoftCookie):

Pai da, scoti salariul net si in rest dividende. Si pe linga salariul net mai ai diverse posibile cheltuieli deductibile, cum ar fi aia 400 EUR anual pentru mers la sala, plus eventuale bonusuri.

| UserRo10 a răspuns:

Vorbeste cu contabila si verifica daca impozit pe dividende+cass este mai mic decat daca ai fi angajata cu minimul pe economie.
Oricum in situatia ta vei fi asigurata si nu mai trebuie sa cumperi separat